Domácí

Planými neštovicemi se ročně v Česku nakazí 50 tisíc lidí. Jak je poznat? RADY

Planými neštovicemi se ročně v Česku nakazí 50 tisíc lidí. Jak je poznat? RADY
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Plané neštovice jsou běžným dětským onemocněním. Po dvouleté odmlce, kdy nejen Česko trápila pandemie koronaviru, se virové onemocnění vrátilo poměrně ve velkém. Podle odborníků je jedinou prevencí očkování.

Virus planých neštovic se přenáší kapénkami, aerosolem či přímým kontaktem. Podle odborníků je největší pravděpodobnost nákazy v dětských kolektivech.

"Ročně bývá v České republice hlášeno zhruba 50 tisíc případů onemocnění. K většině případů dochází do 10 let věku dítěte, více než 95 % dospělé populace je vůči viru imunní. Virus u vnímavých jedinců v okolí nakaženého dítěte téměř vždy způsobuje onemocnění a chránit se lze pouze očkováním, které probíhá ve dvou dávkách v odstupu minimálně šesti týdnů," vysvětlila primářka Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL v Novém Jičíně Michaela Syrovátková.

Související obsah

Během koronavirové pandemie neštovic, podobně jako jiných nemocí, ubylo. Zatímco minulý rok touto dobou Státní zdravotní ústav (SZÚ) evidoval jen téměř 4 000 případů, letos už jich zaznamenal přes 20 tisíc.

Jak onemocnění poznat?

Pro děti nebývají plané neštovice zpravidla závažné. Virus vstupuje do organismu sliznicí v nosohltanu a jeho inkubační doba se pohybuje mezi 10 až 21 dny.

"Neštovice poznáte tak, že začínají jako malé červené papulky, které se rychle mění ve vezikulky (pozn. red. váček) s čirou tekutinou, které postupně praskají a následně se hojí krustou. Léze jsou silně svědivé. Běžně se vyskytují na víčkách či na sliznicích," doplnila Syrovátková.

S vyrážkou se v prvních třech až čtyřech dnech může objevit také horečka, nemocného může trápit i slabost. Onemocnění navíc může provázet zvětšení mízních uzlin. Zpravidla se pak puchýřky na těle hojí do sedmi dnů od doby, kdy se na těle objevily.

Související obsah

Léčba

Podle lékařů lze většinou plané neštovice zvládnout i doma bez toho, aniž byste museli navštívit pediatra. "Při léčbě byste se měli vyvarovat podávání tzv. tekutého pudru a jiných neprodyšných mastí, pod nimiž nejčastěji vzniká druhotná bakteriální infekce a hnisání lézí. Dojde-li však k sekundární superinfekci lézí a přetrvávají-li horečky, je vhodné poradit se se svým pediatrem na dalším léčebném postupu," radí odborníci.

Ve většině případů je průběh planých neštovic u dětí lehký. V některých případech však mohou mít pacienti i trvalé následky. "U dětí s kožním onemocněním mohou poruchy pigmentace kůže přetrvávat po řadu týdnů, vzácně zůstávají jizvy," uvedla Syrovátková.

Experti se shodují, že riziko těžkého průběhu je vyšší u novorozenců, dospívajících, dospělých a těhotných žen. "Průběh u dospělých bývá bohužel někdy intenzivnější než u dětí. Projevuje se to horečnatými projevy, potom nastupuje vyrážka," řekl lékař Ondřej Sobotka.

Díky očkování se v Česku podařilo vymýtit pravé neštovice. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz