Zahraničí

Další sankce proti Rusku schváleny! Ostatní země ustoupily Maďarsku

Další sankce proti Rusku schváleny! Ostatní země ustoupily Maďarsku
Odsuzujeme barbarský útok Ruska, řekla Von der Leyenová. EU uvalí další sankce Zdroj: ENEX

Evropská unie se shodla na podrobnostech dalšího balíku sankcí proti Rusku. Jde celkově už o šestý balík. Zástupci zemí o něm dlouho diskutovali a nakonec ustoupili maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Představitelé zemí Evropské unie se ve čtvrtek shodli na podrobnostech v pořadí už šestého balíku sankcí proti Rusku. Ostatní země nakonec ustoupily Maďarsku hned v několika věcech. 

Evropská unie by do konce roku měla přestat dovážet 90 % ruské ropy. Časově neupřesněnou výjimku díky Orbánovi získala ropa přepravovaná ropovodem Družba, která se týká i Česka, Slovenska a Maďarska. Česká republika už dříve získala 18 měsíců navíc na dovoz produktů z rafinérií používajících ruskou ropu.

Premiérovi Orbánovi se podařilo přesvědčit ostatní také ohledně navrhovaného sankčního seznamu. EU tak nakonec ze seznamu odstranila nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchu Kirilla.

Související obsah

Podle ekonoma Petra Bartoně by měl být tento balík sankcí pro Rusko zásadní právě kvůli zákazu dovozu ropy. "Rusko přijde o zhruba 40 až 50 % exportu. Bude muset řešit otázku, co s ropou bude dělat. Přijde navíc o peníze," řekl ve vysílání TN Live. 

​Sankce se kromě zákazu dovozu ropy vztahují také na největší ruskou banku Sberbank, média šířící ruskou propagandu a desítky činitelů, oligarchů a subjektů.

K sankcím se vyjádřil ekonom Petr Bartoň:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz