Zajímavosti

Vědci varují. I mezi kočkami jsou psychopati. Řekli, jak je odhalit

Vědci varují. I mezi kočkami jsou psychopati. Řekli, jak je odhalit
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Máte doma kočku? Možná byste si měli krýt záda. Podle vědců mohou mít totiž tato zvířata psychopatické sklony. Jestli se i váš mazlíček řadí mezi psychopaty, snadno zjistíte.

Kočky mohou mít psychopatické sklony. Vyplývá to z průzkumu anglických výzkumníků mezi majiteli domácích mazlíčků, kteří své miláčky měli zhodnotit. Výsledky experti následně publikovali v časopisu Journal of Research and Personality.

"Naše kočky a rozdíly v povahách nás inspirovaly k tomuto výzkumu," citoval portál New York Post výzkumnici Rebeccu Evansovou. Odborníci tedy vyvinuli dotazník o 46 otázkách, na které odpovědělo 549 majitelů koček.

Související obsah

Pokud chcete sami zjistit, jak je na tom váš mazlíček, popravdě na pár otázek odpovězte:

  • Trápí vaše kočka svou kořist místo toho, aby ji rovnou zabila?
  • Dominuje vaše kočka mezi kočkami v okolí? Pronásleduje je? Svádí s nimi boje?
  • Nenechá se odradit trestem a stále opakuje své chování, za které byla napomenuta?
  • Vydává hlasité zvuky (nejčastěji mňoukání) bez zjevného důvodu?

Jestli jste na většinu odpověděli ano, měli byste se mít před vaší kočkou na pozoru. Vědci brali při průzkumu navíc v potaz také častou nevstřícnost těchto zvířat k lidem a jiným domácím mazlíčkům. Poplašným signálem mohou být také prudké změny nálad.

"Je pravděpodobné, že všechny kočky v sobě mají kousek psychopata, protože to kdysi bylo užitečné pro jejich předky. Pokud šlo například o získání potravy nebo území," sdělila Evansová. Podle odborníků může být navíc skutečnost, že mnoho koček bude mít psychopatické rysy, způsobena jejich zvířecí povahou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz