Domácí

Novinka pro pacienty s rakovinou. Pomoci by jim mohla mobilní aplikace

Novinka pro pacienty s rakovinou. Pomoci by jim mohla mobilní aplikace
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Nová mobilní aplikace MOÚ (Masarykův onkologický ústav) MindCare by mohla pomoci onkologicky nemocným pacientům. Vyvinuli ji výzkumníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Zaměřená je především na podporu duševního zdraví v průběhu léčby i po jejím skončení.

Onkologická onemocnění mohou podle odborníků znamenat pro řadu pacientů konec normálního života. "Všímáme si, jak je v našem životě důležité učit se a rozvíjet takové znalosti, dovednosti a postoje, které nám pomohou nenechat si vzít od nemoci to nejvzácnější, co každý z nás máme, tedy plně a smysluplně prožitý čas v našem životě," má jasno klinický psycholog Miroslav Světlák.

Lidé tak často zapomínají na své duševní zdraví a pohodu. MOÚ proto ve spolupráci s odborníky z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vytvořil novou aplikaci MOÚ MindCare. V tuto chvíli je však pouze pro pacienty Masarykova onkologického ústavu. Výzkumníci totiž otevírají vědecký projekt, aby aplikaci mohli otestovat.

Související obsah

"Jsme si vědomi toho, že věnovat se pouze fyzickým obtížím při léčbě pacientů by bylo velmi málo. Psychická podpora je absolutně nezbytná rovina léčby a těžko bez ní dosáhneme uspokojivých výsledků. Máme zkušenost, že špatný psychický stav pacienta se zásadně podílí na celkové kvalitě života jak samotného pacienta, tak i jeho blízkých," uvedl náměstek pro komunikaci, strategii a vzdělávání MOÚ Jiří Šedo.

Aplikace má být pro pacienty nejen jako součást kvalitní onkologické léčby, ale sloužit také jako podpora jejich duševního zdraví a životní spokojenosti.

MOÚ MindCare je ke stažení zdarma před Google Play nebo App Store. "Prostřednictvím videí, zpráv a dílčích cvičení vás v průběhu osmi týdnů naučíme to, co je potřeba v péči o vlastní duševní zdraví a vyrovnanost," přiblížila psycholožka a členka realizačního týmu Alena Slezáčková.

Zapojit se do programu mohou pacienti Masarykova onkologického ústavu, a to bez ohledu na diagnózu nebo fázi léčby. Vědci však neodmítnou ani pacienty z jiných zařízení. Bližší informace naleznete na www.mou-mindcare.cz.

Nejčastější je v Česku rakoviny prsu a plic. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz