Domácí

Rakovina je druhou nejčastější příčinou smrti v Česku, odborníci hledají lék

V Česku přibylo za minulý rok téměř 70 tisíc nových případů rakoviny. V současné době se jedná o druhou nejčastější příčinu úmrtí. Loni u nás rakovině podlehlo okolo 27 tisíc lidí. Podle onkologů, kteří se v úterý zúčastnili odborné konference v Praze, by ale v budoucnu na některé typy tohoto onemocnění mohl být funkční lék.

Největší čeští i světoví odborníci na onkologická onemocnění se sešli v Praze na konferenci, kterou pořádala společnost SOTIO patřící do skupiny PPF, tedy stejného majitele jako televize Nova.

Jedním z nich byl i Lorenzo Galluzzi z univerzity v New Yorku, podle kterého by nejpozději do 30 let mohl být lék na některé typy rakoviny.

 "Máme dva typy léčebných přístupů, které jsou už téměř připravené. Jsou tu určité snahy, které probíhají celosvětově, a to zejména tedy na Západě. Základní myšlenka toho je kombinovat léky, které jsou už dostupné s dalšími a maximalizovat jejich účinek," vysvětlil Galluzzi.

Související obsah

Vědeckého sympozia se na dálku z Bostonu zúčastnil i doktor George Canellos, který je jeden z největších světových odborníků na onkologii. V současné době je nejrozšířenější rakovina prostaty, prsu a tlustého střeva. Podle časopisu The Economist je Česko na skvělém osmém místě v připravenosti na léčbu této nemoci. Do výzkumu se zapojilo 29 zemí a Česko za sebou nechalo například Japonsko, Švédsko nebo Itálii.

Záznam celé konference najdete zde:

Odborníci na onkologická onemocnění se shodují na tom, že jedním z nejdůležitějších faktorů v boji proti rakovině jsou preventivní prohlídky. "Je to velmi důležité, protože tím můžeme onemocnění najít ve fázi, kdy ten nádor můžeme odstranit a nemusíme zavádět agresivní chemickou léčbu," dodal Galluzzi.

Související obsah

​"Od narození je možnost se chránit před nádorem, to znamená správné stravovací návyky, nekouřit, sportovat, nebýt tlustý," myslí si přednosta Onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice Tomáš Büchler.

Jenže právě kuřáctví a obezita jsou v Česku na vysoké úrovni. Obezitou trpí téměř 30 procent dospělých.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz