Zahraničí

Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí Británie. Řešila politiku i rodinná dramata

Alžběta II. je nejdéle vládnoucí královnou Velké Británie a patří i k nejdéle vládnoucím panovníkům na světě vůbec. Podobně jako její otec, který nahradil na trůnu svého bratra, nebyla na královské povinnosti připravená. A mladá Alžběta tenkrát nemohla tušit, že v průběhu 70 let své vlády nebude řešit jen velké politické záležitosti, ale také tíživá rodinná dramata.

Šestého února 1952 se ve Velké Británii přepisovaly dějiny. Umřel král Jiří VI. a jeho dcera princezna Alžběta byla zrovna na návštěvě v Keni. Když se dozvěděla o smrti svého otce, bylo jí jasné, že se její život zásadně změní. Dřív, než možná sama chtěla. Přesto už tehdy dokázala svoji statečnost a oddanost, která ji provázela po celou dobu její vlády.

"Prohlašuji před vámi všemi, že celý život bez ohledu na to, ať je dlouhý nebo krátký, budu oddaně sloužit vám a celé velké imperiální rodině, ke které všichni patříme," uvedla tehdy Alžběta.

Související obsah

Přelomový okamžik nejen pro Alžbětu, ale i celou Velkou Británii a její kolonie, přišel 2. června 1953. Teprve 27letá princezna se stala oficiálně královnou. Z Lilibet se stala Alžběta II. Její korunovaci sledovaly desítky milionů televizních diváků po celém světě, vysílala se totiž živě. Tenkrát ještě mladá Elizabeth netušila, s čím vším se bude muset na trůnu vypořádat.

"Královna musela během své vlády čelit obrovskému množství výzev, z těch zahraničních například suezské krizi hned na počátku vlády ještě jako mladá panovnice. Ne s každým premiérem nebo premiérkou si dobře rozuměla. Je obecně známo, že její vztah s Margaret Tchatcherovou nebyl bezproblémový," uvedl historik Martin Kovář.

Paradoxně možná ty nejtěžší chvíle ale Alžbětě přichystala její vlastní rodina a také bulvár, který i když královnu na oko respektoval, moc slitování neměl. Celý svět totiž četl titulky, které s dokonalostí a elegancí královny vůbec nešly dohromady.

Související obsah

O aférách jejího syna Charlese a jeho milenky Camilly, o alkoholismu její sestry a o bulimii a trápení její snachy princezny Diany. Ta v roce 1997 zemřela a stala se možná hlavní příčinnou Alžbětiny osudové chyby.

Lidé totiž Alžbětu po smrti princezny lidských srdcí chtěli vidět truchlit a chtěli, aby i emoce byly součástí jejího vládnutí. Alžběta se ale před světem uzavřela a chtěla se bulváru vyhnout. Nakonec ale před lid předstoupila a rozzlobený národ si získala zpět. "Byla opravdu výjimečnou a nadanou osobností. V časech dobrých i zlých se nikdy nepřestala usmívat a inspirovala ostatní svou vřelostí a laskavostí," vyjádřila se ke smrti Diany Alžběta II.

Britská monarchie je možná i díky tomu od té doby přístupnější. I Alžběta pochopila, že zkrátka i královská rodina musí být otevřenější a přizpůsobit se době. Alžběta II. ale bude už navždy nejen pro Brity, ale i pro celý svět, hlavně ženou, která si svůj osud nevybrala, ale zhostila se ho, jak nejlépe mohla.

Kromě toho, že královna musí celý život dodržovat etiketou striktně daná pravidla, už několikrát dokázala, že jí nechybí smysl pro typicky britský humor a dokáže jít s dobou. Do srdcí lidí po celém světě se zapsala při zahájení londýnské olympiády v roce 2012, o které se postarala společně s představitelem Jamese Bonda Danielem Craigem. Podívejte se na video:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz