Zahraničí

Jadranské pláže zabírají Rusové. Na Balkán prchají ze strachu i před sankcemi

Jadranské pláže zabírají Rusové. Na Balkán prchají ze strachu i před sankcemi
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Někteří Rusové sbalili kufry a vyrazili do Černé Hory. Tento malý balkánský stát se stal útočištěm pro tisíce Rusů, kteří prchají před sankcemi, vojenskou službou nebo politickým útlakem. Do Černé Hory se letos chystá také značné množství Čechů, kteří si chtějí vynahradit nepříznivou situaci pro cestování v posledních letech.

"Za současné vlády jsme nemohli zůstat v Rusku, protože vše, co se tam děje, je neslučitelné s našimi názory," prozradila bývalá opoziční aktivistka Elena Zaslavská. Se svým manželem se usadila ve vesnici Lastva Grbaljska nedaleko Jaderského moře. Přežívají z důchodů, informovala agentura Reuters.

Dalším Rusem, který po invazi našel nový domov v Černé Hoře, je Marat Gelman, významný galerista a otevřený kritik Putina. "Rodiče z posledních peněz kupují dětem letenky do Černé Hory a pronajímají si zde ubytování, aby neskončily v té válce," nechal se slyšet Gelman.

Související obsah

​Černá Hora, kde žije 620 tisíc obyvatel, měla dříve úzké vztahy s Ruskem. Ty se však zhoršily kvůli rozhodnutí Černé Hory vstoupit do NATO i přes Putinovo varování, že její přistoupení k západní alianci by mělo za následek odvetu. Sousední země Chorvatska však zůstává oblíbenou destinací pro Rusy, kteří mohou do Černé Hory vstoupit bez víza a zůstat tam 30 dní, než potřebují povolení k pobytu.

pem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz