Domácí

Přibývá Čechů, kteří mají kvůli energiím potíže. Mnohé čekají vysoké nedoplatky

Přibývá Čechů, kteří mají kvůli energiím potíže. Mnohé čekají vysoké nedoplatky
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Češi se dostávají do finančních problémů kvůli vysokým cenám energií. Podle výzkumu potížím aktuálně čelí více než polovina domácností. Zároveň ale polovina Čechů nemá přehled o své spotřebě, roční vyúčtování je tak může velmi nepříjemně překvapit.

Prudký růst cen energií zažívá Česko už od loňského podzimu, což doposud způsobilo finanční problém 53 % domácností. Vyplývá to z výzkumu organizace PAQ Research, který si nechal zpracovat Institut prevence a řešení předlužení (IPŘP).

Více než třetina domácností má pouze menší potíže. Dalších 12 % je má střední a 4 % přiznala velké problémy. Nejhůř jsou na tom domácnosti žijící v příjmové chudobě, vyjít s penězi je náročné pro 90 % těchto domácností. Stejnou situaci řeší i tři čtvrtě nízkopříjmových rodin.

Související obsah

S problémy se podle zjištění výzkumu ale nepotýkají jen lidé na hraně a pod hranicí chudoby, výrazně zasáhly i střední třídu.​Rostoucí výdaje za energie zasáhly i rodiny s nadstandardními příjmy. Určité potíže přiznala polovina z nich. 

Výzkum také zjišťoval, zda si lidé hlídají svou spotřebu a k ní úměrné zálohy. Pravidelně ji sleduje ale pouze pětina domácností, naopak více než polovina svou průběžnou spotřebu nezjišťuje vůbec a čeká až na vyúčtování na konci roku. To ale podle IPŘP může být problém.

"Ukázalo se, že pět milionů lidí v ČR nemá přehled o své průběžné energetické spotřebě v domácnosti. Lze tedy předpokládat, že pokud růst cen nereflektují zvýšením svých měsíčních záloh, téměř jistě je při ročním vyúčtování čeká kvůli mimořádně vysokým nedoplatkům šok," upozorňuje ředitel IPŘP Radek Hábl.

Související obsah

​​Podle něj vláda začala na energetickou krizi reagovat správně, ale vzhledem k rozsahu problému to nestačí. "Je třeba dále zvýšit normativy na bydlení a životní minimum, které aktuálně neodpovídají míře inflace a růstu cen energií. Dále je třeba zavést sociální tarif pro zranitelné skupiny, motivovat domácnosti ke snížení spotřeby, urychleně zjednodušit žádosti o příspěvek na bydlení a rozšířit místa, kde ji lze podat," doporučuje Hábl.

Životní a existenční minimum se naposledy zvyšovalo od dubna, a to o deset procent. Výše životního minima je aktuálně 4 250 korun, existenčního minima 2 740 korun. Kvůli inflaci vláda zřejmě znovu přistoupí ke zvýšení, které by mělo být od července o dalších pět procent.

Ekonom David Marek okomentoval pomoc vlády v energetické krizi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz