Domácí

Češi nejsou připravení. Při výpadku dodávek energie by byli v pasti

Češi nejsou připravení. Při výpadku dodávek energie by byli v pasti
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Energie jsou drahé a většina českých domácností tak začala plynem a elektřinou šetřit, na výpadky ale připravení nejsou. Vyplývá to z průzkumu, podle kterého má záložní zdroje pro případ výpadku pouze necelá čtvrtina tuzemských domácností.

Na energiích jsme všichni závislí. Bez nich bychom si neměli jak svítit, dobíjet elektroniku, vařit, nevykoupali bychom se v teplé vodě. Přesto většina (69 %) českých domácností nemá žádný záložní zdroj pro případ, že by nastal výpadek dodávek energie. Dalších 8 % neví, zda ho má, nebo ne. Dnešní situace nám přitom ukazuje, že spoléhat se na nějaké jistoty nelze.

Na riziko výpadků je podle průzkumu technologické společnosti ABB, na kterém spolupracovala s agenturou Ipsos, připraveno pouze 23 % českých domácností, které mají záložní zdroje. Téměř pětina těch, kteří je nemají, o nich ale uvažuje.

Související obsah

​V případě tepelné energie dominují obnovitelné záložní zdroje. Lidé tak mohou při výpadku topit dřevem nebo ohřívat vodu pomocí solární energie. Nejčastějším záložním zdrojem elektřiny bývá akumulační baterie. "Ukazuje se, že je v Česku stále velká rezerva v povědomí veřejnosti o možnostech obnovitelných zdrojů v domácnostech," okomentoval výsledky průzkumu ředitel ABB Elektrotechnika Vladimír Janypka.

Zajímavé je, že v prosinci v průzkumu větší část veřejnosti byla toho názoru, že dramatický růst cen energií je dlouhodobou záležitostí. Téměř polovina Čechů si tak uvědomuje, že se nejedná o krátkodobý výkyv.

Související obsah

​Snaha o menší spotřebu

Na výpadky sice Češi připravení nejsou, současná situace na energetickém trhu u většiny z nich ale vedla ke změně chování. Téměř tři čtvrtiny domácností začaly žít úsporněji. Nejčastěji šetří tak, že méně svítí a méně topí. Téměř pětina se svěřila, že vytahuje spotřebiče ze zásuvky.

Do chytré domácnosti a jiných vychytávek investuje jen malé procento Čechů. "Lidé stále dávají přednost osvědčenému šetření, jakým je třeba manuální vypínání spotřebičů. Nové technologie přitom umožňují automatizované řízení spotřeby, a tím dosahování ještě větších úspor ve spotřebě i emisích," vysvětlil Janypka. Třetina Čechů se v průzkumu vyjádřila, že své chování nijak nezměnila.

Data pochází od 513 respondentů ve věku 18 až 65 let. Průzkum probíhal v květnu letošního roku.

Česko prožívá největší energetickou krizi v historii. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz