Domácí

Hradec Králové přechází na prázdninový jízdní řád. Má nedostatek řidičů

V Česku chybí až 20 tisíc profesionálních řidičů. Tisíce jich shánějí autobusoví přepravci a stovky jich scházejí také v dopravních podnicích. V některých částech republiky je situace tak vážná, že už přecházejí na prázdninové jízdní řády. Jedním z takových měst je i Hradec Králové.

Aby bylo vedení královéhradeckého dopravního podniku spokojené, bylo by potřeba mít v autobusech 225 řidičů, současný stav je ale jiný. 14 řidičů schází úplně a dalších 36 je jich dlouhodobě nemocných.

Za volant si jich tak může sednout skoro o 25 % méně, než je nutné. Proto už od začátku června v Hradci Králové omezili jízdní řády některých linek, tak jako by už byly letní prázdniny.

Související obsah

"Prázdninový jízdní řád znamená, že jezdíme jako o prázdninách, akorát v tomto případě v červnu jezdí normálně školní spoje a některé posilové spoje," říká František Meduna, vedoucí marketingu Dopravního podniku města Hradec Králové.

Za volant si tak občas musí sednout dispečeři nebo pracovníci z depa. Příští týden dokonce plánují den otevřených autobusů, kdy si případní zájemci, i když nemají řidičský průkaz na autobus, mohou vyzkoušet na uzavřeném parkovišti jízdu autobusem.

Podobné benefity zkoušejí například i v Českých Budějovicích, kde vás jako řidiče přijmou ještě dřív, než řidičák na autobus vůbec máte, celý tříměsíční kurz vám zaplatí a po celou dobu také pobíráte plat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz