Domácí

Romové v Brně se vydávají za uprchlíky. Zneužívají štědrosti, tvrdí primátorka

Brno se snaží vyřešit problém s Romy, kteří tvrdí, že jsou uprchlíci z Ukrajiny. Podle primátorky města jim ale jde často jen o peníze. Už několik dnů žijí v okolí nádraží a stěžují si na to, že nedostávají žádnou finanční podporu.

Skupiny Romů ze zahraničí se objevují pravidelně na začátku měsíce a často o sobě tvrdí, že pocházejí z Ukrajiny. "Jsme ze Zakarpatské oblasti. Z Ukrajiny," uvedla jedna z uprchlic.

Děti pospávají na trávníku před nádražím nebo si hrají na chodníku s odpadky. Dobrovolníci z neziskové organizace situaci před brněnským nádražím popisují jako neschopnost státu. "Čekají od vlády a tohoto státu nějakou pomoc," má jasno pracovník neziskové organizace Ladislav Horváth. "Je to vlastně ostuda tohoto státu," uvedl další pracovník František Balog.

Související obsah

Podle primátorky města je ale pravda úplně jiná. Romové, kteří kempují v Brně, se prý často jen snaží zneužívat štědrosti při pomoci uprchlíkům. "Tito lidé, kteří jsou před nádražím, tam jezdí jen pro dávky. Českou republiku opouštějí a vrací se zpět do Maďarska," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Reportér TV Nova sám ověřil, že řada z těch, kteří se vydávají za ukrajinské uprchlíky, ukrajinštině nerozumí. Brno teď řeší, kam Romy přesunout. Za městem v pátek hasiči dokončili stanové městečko.

V plastových domcích jsou připravené čtyři matrace a deky. Dočasné ubytování tam dostanou žadatelé o azyl, kteří procházejí zahraniční lustrací policie. "Máme tam asi 100 lůžek," přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Druhé stanové městečko připomíná spíš prázdninový tábor. Několik stanů, lavice, pitná voda, toalety a jídlo. Město nabízí Romům stany jako náhradu za spaní v podchodu. Řešení problému podle primátorky zajistí až nový zákon, podle kterého budou muset uprchlíci prokazovat pobyt na našem území.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz