Počasí

Přes Moravu se přehnala intenzivní bouřka, hasiči mají plné ruce práce

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v sobotu večer varování před velmi intenzivními bouřemi na jižní Moravě. Přes části Jihomoravského kraje se prohnala supercela, hasičům rychle přibývají výjezdy.

"Zasahujeme u 50 událostí. Nejčastěji odstraňujeme stromy (37), a to zejména v okrese Brno-venkov (19). Na Břeclavsku nás zaměstnává i čerpání vody (4). Ve dvou případech jsme řešili pád elektrických sloupů. V Přibicích zasahujeme u zničené střechy rodinného domu," informovali jihomoravští hasiči na twitteru kolem půl 10 večer.

"Supercelární bouře je bouře, která má dlouhého trvání, a jsou to bouřky, které jsou často doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy, jako je krupobití a zesílení větru. Za hodinu spadlo na Moravě 17 milimetrů srážek," shrnula meteoroložka Dagmar Honsová.

Ve videu od obyvatel Moravy se pod titulkem článku můžete podívat, jak bouře vypadala. Záběry ukazují husté krupobití, silný vítr i zaplavené silnice. Níže se můžete podívat i na fotky z Moravy.

​Pro Břeclav, Hodonín, Hustopeče a Mikulov a jejich okolí vydal ČHMÚ výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí, která platila do sobotní půl deváté v noci. Ve varování zmínily, že se mohou objevit kroupy s šířkou přes dva centimetry, nárazový vítr a intenzivní bouřka. Hodonínsko loni zasáhlo tornádo, které zpustošilo několik obcí a zanechalo za sebou šest mrtvých.

Podívejte se na postup bouře na radarové animaci:

​"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem a podobně. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky," popsali meteorologové.

Podle meteorologů lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a další. "Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Je nutné zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty a podobně. Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížte rychlost jízdy a jeďte velmi opatrně," varují.

Související obsah

​Výstraha s nižším stupněm nebezpečí platila také pro Jihočeský a některé části Plzeňského kraje. I tam se mohou objevit silné bouřky s kroupami.

Výstraha před sobotními bouřemi:

Výstraha před bouřkami vydaná 4. 6. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Připomeňte si květnové bouřky v reportáži TV Nova:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz