Domácí

Zájem o trailovou cyklistiku roste. K úrazům vyráží záchranáři i 10krát za den

Počet úrazů na kolech stále roste a těžká zranění se nevyhýbají ani vyznavačům sjezdové cyklistiky. Jezdci jsou při ní vybaveni sice lépe než dříve, často ale nerespektují pravidla v takzvaných trailových parcích. Horská služba proto vyjíždí k vážným úrazům na sjezdových tratích stále častěji, někdy i 10krát za jediný den.

Zájem o trailovou cyklistiku stále stoupá. Lidé se rádi vrací na hory i mimo zimní sezónu. Místo lyží s sebou ale berou kola. "Ten příměr k tomu sjezdovému lyžování je úplně přesný. Vy si vezmete kolo, vyjedete nahoru vlekem, zvolíte si jednu z tratí podle obtížnosti, sjedete dolů, vyjedete vlekem a takhle se bavíte celý den," přiblížil manažer Trail Parku Klínovec Martin Vrbický.

Podle provozovatelů se bezpečnostní opatření stále zlepšují. Přesto se každý den najde někdo, kdo pravidla nerespektuje. "Když narazíme na někoho bez helmy, tak samozřejmě ho z toho trailu vykážeme," doplnil Vrbický.

Související obsah

"Cyklisté dosahují poměrně velkých rychlostí. Pád v létě mezi kameny a stromy dokáže způsobit větší zranění než na sněhu," uvedl příslušník horské služby Jan Šimeček.

"Úplný základ je samozřejmě helma, pak ochrana očí, tedy brýle. Základ jsou rukavice, protože když člověk padá, tak si nechce úplně odřít ruce," popsal Vrbický.

I zkušení jezdci by se měli před jízdou ujistit, zda je jejich kolo v pořádku. V létě se záchranáři dostanou ke zraněnému často později než v zimě. Nemohou například používat sněžné skútry. "Potom se dostáváme třeba terénním autem co nejblíž. A potom už musíme s tím člověkem pěšky," vysvětlil Šimeček.

Většina lidí je zodpovědných a do terénu vyráží s dostatečnou výbavou. I když to něco stojí. Důležité je také nejezdit sám a nepřeceňovat své schopnosti.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz