Domácí

Cyklisté zavinili většinu nehod s auty. Nejrizikovější jsou křižovatky. PŘEHLED

64 % dopravních nehod cyklistů s auty podle Portálu nehod zavinili v roce 2019 lidé na kole. Stává se to většinou na křižovatkách, kde řidiči ani cyklisté nevědí, kdo má vlastně přednost. Velmi pozorní by měli být cyklisté hlavně v Brandýse nad Labem, kde se takové nehody odehrávají nejčastěji.

Výjezd z Masarykova náměstí v Brandýse. Právě tam padají cyklisté ze sedla nejčastěji. Loni pětkrát na úseku dlouhém pouhých pár desítek metrů. Zároveň jde o nejvážnější nehody.

Reportérku TV Nova zajímalo, jak takové nejrizikovější místo vypadá. Jen za poslední dva roky se škody z nehod na tom místě vyšplhaly ke 170 tisícům korun. "Nedávno tam srazili člověka. Nikdo nezastavuje. Každý tam jezdí jako prase, tak proto,“ má jasno jeden z oslovených lidí.

Související obsah

Podle Portálu nehod, který shromažďuje data o nehodách, je pět nejrizikovějších míst v Česku v několika městech. V Olomouci jde o jednu křižovatku. "Když je vypnutá signalizace, tak je to nebezpečné," přitakal další dotázaný.

Nejrizikovější místa:

Nejrizikovější místa střetu cyklistů a vozidel | Zdroj: TV Nova

Většinu nehod mají na svědomí cyklisté. Sedm z deseti střetů s osobními auty způsobí vlastní chybou. Nejčastěji se nevěnují dostatečně řízení, nebo se na kole sotva udrží.

"65 procent všech těch nehod souvisí s tím, že cyklista nezvládne svoje kolo. Ve 40 procentech samonehod cyklistů hraje roli alkohol," uvedl datový analytik Jan Chalas.

"Cyklisté si neuvědomují, že jsou řidiči. Tam je nulová tolerance, mohou být potrestáni stejně jako řidič motorového vozu. Jen nedostanou žádné body," vysvětlil dopravní expert Jan Pechout.

Příčiny nehod:

Příčiny nehod | Zdroj: TV Nova

Loni policie řešila 4 163 střetů. Letos ale počet zřejmě naroste. Jsou místa, kde už teď policisté hlásí více nehod než loni. "Evidujeme už 15 dopravních nehod, což je počet jako za celý loňský rok," řekla policejní mluvčí Ústeckého kraje Veronika Hyšplerová.

Cyklisté a řidiči aut se často prostě neshodnou. A o vzájemné toleranci většinou nemůže být ani řeč. Obě strany si ale podle odborníků nemají co vyčítat, protože předpisy prý porušují všichni. Právě to vede k nebezpečným situacím.

Mezi cyklisty a řidiči nepanují ideální vztahy. Více se dozvíte v následující reportáži:

Štáb TV Nova se vydal do Ústeckého kraje a ptal se řidičů i cyklistů, co si o sobě navzájem myslí. Podívejte se na reportáž:

 

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události