Domácí

Lékaři varují! Počet úrazů dětí na trampolínách stoupá

Trampolíny jsou v posledních letech součástí mnoha zahrad, a dokonce i teras. Lékaři ale upozorňují na to, že stoupá i počet úrazů dětí, které se na nich baví. Mnohdy za ně může nepozornost rodičů či nedodržování pravidel skákání. Pojďte se podívat, na co bychom rozhodně neměli zapomínat, když jdou děti skákat na trampolínu.

Nevinná dětská zábava, která se může proměnit v noční můru. Lékaři upozorňují, že ke skákání na trampolíně je potřeba přistupovat jako ke sportu. "Měli jsme zlomeninu obou předloktí, otevřené zlomeniny, kdy se slečna pokoušela udělat salto na trampolíně, nedotočila ho a zlomila si nešťastně obě ruce," popsal lékař Radovan Hudák.

Pokud se děti chtějí učit právě salta, měli by jim rodiče napřed zaplatit lekci u trenéra. "Skáčeme do molitanové jámy a většinou u toho jsem já a děti přidržuji. Potom se posouváme podle nějakých kroků, cvičíme dál a dál, až nakonec jako finální produkt je to salto," vysvětlil trenér Boris Kúdela.

Související obsah

Traumatolog Radovan Hudák ošetřoval během jedné směny hned tři vážné zlomeniny z trampolíny. Dvěma dětem nebyly ani tři roky. Proto doporučuje trampolínu až od šesti let, kdy dítě umí stát na jedné noze, běhat a skákat. "Dvakrát zlomeniny stehenních kostí, jedna zlomenina v oblasti loketní kosti. Byly to závažné zlomeniny," řekl Hudák.

Až 80 % úrazů se podle něj stane v době, kdy u trampolíny není přítomný nikdo z rodičů. Bezpečnost nezaručí ani starší sourozenec. "Skákal jeden 16letý s jedním 10letým a oba na sebe spadli. Mladší měl zlomené předloktí, ten starší krční obratel. Nebo teprve tříleté dítě skákalo se starším bratrem a jak on vyskočil, tak to malé dítě to odrazilo a dopadlo na kachličky z metrové výšky," uvedl Hudák.

Důležité také je dětem na trampolíně nastavit časový limit, aby se předešlo úrazům z nepozornosti. Děti by také neměly skákat najednou ani s jinými dětmi, ani s dospělými.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz