Zahraničí

Kyjevem otřásly výbuchy. Zničili jsme tanky z Česka a Polska, tvrdí Rusko

Kyjevem otřásly výbuchy. Zničili jsme tanky z Česka a Polska, tvrdí Rusko
Kyjevem otřásly silné výbuchy | Zdroj: Profimedia

Obyvatelé Kyjeva nemají klid. Nad ránem hlavním městem Ukrajiny otřásly silné výbuchy doprovázené hlukem leteckých sirén. Jde o první útok na Kyjev za několik týdnů. Podle starosty Vitalije Klička byly zasaženy oblasti ve východních částech města.

Nepříjemné probuzení čekalo v neděli obyvatele hlavního města Ukrajiny. Kyjevem se totiž rozezněl povědomý zvuk leteckých sirén, který hnal lidi do protileteckých krytů. Důvodem byla krátká série pěti výbuchů. Z míst, kde exploze zazněly, byly vidět sloupce černého kouře.

Na místa výbuchů okamžitě vyjely záchranářské sbory. Podle prvních zpráv při útoku na město nikdo nezahynul a pouze jeden člověk byl zraněn, uvádí BBC. Služby v zasažených obalstech opět fungují bezproblémově. K explozi se přihlásilo Rusko, které na město zaútočilo.

Související obsah

Podle kyjevského starosty Vitalije Klička byly výbuchy zasaženy východní čtvrti města. "Několik explozí otřáslo Darnickou a Dněpropetrovskou čtvrtí hlavního města. Záchranáři jsou už na místě," uvedl Kličko na telegramu. Rakety mělo Rusko vystřelit z bombardérů letících nad Kaspickým mořem. Jednu z vystřelených raket se Ukrajině podařilo zneškodnit ještě před dopadem.

Rusko tvrdí, že cílem raketového útoku byly především vojenské cíle v podobě tanků. "Ruské vzdušné síly za použití vysoce přesných raket dlouhého doletu zničily na předměstí Kyjeva tanky T-72 dodávané východoevropskými zeměmi," oznámil podle agentury Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Mezi tanky, které mělo Rusko zničit, mají být i stroje z Česka a Polska. Právě sovětské T-72 byly součástí dodávek vojenského materiálu, které poputovaly na Ukrajinu. Polsko jich poslalo asi 200. Rusko také v neděli pohrozilo, že pokud nepřestanou západní země posílat na Ukrajinu vojenský materiál, zaměří se na nové a doposud nedotčené cíle.

Související obsah

Šéf ukrajinských železnic Oleksandr Kamyšin oznámil, že rakety zasáhly opravnu vlakových vagonů v Kyjevě. Informace o tom, že by se v této budově měly nacházet uskladněné tanky, se však pode Kamyšina nezakládají na pravdě.

Pro Kyjev jde o první útok za několik týdnů. Hlavní město si od svého obléhání od února do dubna mohlo oddechnout. Nejtvrdší boje se přesunuly hlavně na východ Ukrajiny, zejména do měst jako Severodoněck a Izjum. Právě v Severodoněcku je situace nejtvrdší. Ukrajinská a ruská armáda se tam přetahují o území. Ukrajinci však očekávají, že slíbené dodávky zbraní ze Západu obrátí situaci v jejich prospěch.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz