Zahraničí

Putin varuje před dodávkami zbraní Ukrajině: Udeříme tam, kde jsme ještě neútočili!

Putin varuje před dodávkami zbraní Ukrajině: Udeříme tam, kde jsme ještě neútočili!
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin se vyjádřil k plánu západních zemí dodat Ukrajině raketomety. Zatímco pokud budou dodány s raketami s dostřelem kolem 45 až 70 kilometrů, nepředstavuje to podle Putina žádnou novinku. Pokud by ale Ukrajinci dostali rakety dlouhého doletu, Rusko podle něj zaútočí tam, kde ještě neútočilo. Dodávku dalších zbraní nově přislíbilo Španělsko.

Dodávka amerických salvových raketometů (MLRS) podle Putina nic nemění. "Už tam takové raketomety jsou, protože ukrajinská armáda má podobné systémy sovětské a ruské výroby, Grad, Směrč a Uragan," řekl Putin v rozhovoru pro televizi Rossija-1.

"Nezáleží na systému samotném, ale na tom, jaké jsou používány rakety. Dneska slyšíme, že dostanou rakety, které mají dolet 45 až 70 kilometrů v závislosti na použité střele, to je stejné jako Grad, Směrč a Uragan, které jsem zmínil. Pokud budou mít dostřel 40 až 70 kilometrů, tak to není nic nového," tvrdí ruský prezident s tím, že Ukrajina jen dostává zbraně, které nahradí ty ruskou armádou zničené.

Pokud by ale Ukrajina dostala rakety s delším doletem, bude podle Putina Rusko reagovat. "Pokud takové rakety dostanou, vyvodíme z toho patřičný závěr a použijeme naše zbraně, kterých máme dost, k útokům na cíle, na které jsme ještě neudeřili," varuje Putin.

Související obsah

​Mluví se třeba o cílech na západě Ukrajiny, především pak o železniční infrastruktuře a mostech spojujících Ukrajinu s Polskem, odkud po železnici Ukrajina vojenskou pomoc dostává.

"Celý tento povyk kolem dodávek dalších zbraní má podle mě jediný cíl – protahovat ozbrojený konflikt, jak jen to bude možné," řekl ruský prezident v rozhovoru, o kterém informovala agentura TASS.

Španělsko dodá západní tanky

Zatímco Ukrajina zatím mohla v případě tanků spoléhat především na dodávky techniky, kterou východoevropské země získaly ještě v dobách Varšavské smlouvy, Španělsko se podle deníku El Pais chystá Ukrajincům dodat německé tanky Leopard a také protiletecké systémy.

Země zatím Ukrajině dodávala jen balistickou ochranu a lehké zbraně jako granátomety a samopaly. Teď je připravená na Ukrajinu poslat protiletecké střely Aspide evropského výrobce MBDA.

Salvové raketomety RM-70 Grad dodalo Ukrajině i Česko, teď jeden natočili při bojích o Severodoněck:

Španělská vláda chce na Ukrajinu poslat také německé tanky Leopard A4. Půjde o stroje, které Německo Španělsku prodalo v roce 1995 jako použité, než začala továrna ve Španělsku vyrábět nové. Tanky jsou poslední dekádu zakonzervované ve skladech v Zaragoze. Deník odhaduje, že by jich Ukrajina mohla dostat až 40.

Španělsko také Ukrajincům nabídlo, že vycvičí jejich tankisty, a to na území Lotyšska, kde již působí v rámci mise NATO 500 španělských vojáků s šesti modernějšími tanky Leopard 2E. Další fáze tréninku by pak probíhala ve Španělsku.

Válka už zuří přes 100 dní, více v reportáži:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz