Zahraničí

Okupované území se mění pro Rusy ve smrtící zónu. Číhá tam skryté nebezpečí

Ukrajinští partyzáni jsou pro ruskou armádu velkým problémem. Odbojová činnost na okupovaném území se zaměřuje nejen na ničení zásob a zásobovacích tras, ale také na narušení snah o vydávání ruských pasů v Chersonské a Záporožské oblasti.

První zprávy o partyzánech na Ukrajině se v hodnocení konfliktu podle amerického Institutu pro studium války (ISW), který válku od jejího začátku analyzuje, objevily 27. března, tedy asi měsíc po zahájení invaze. Tehdy byla zmíněná činnost v okolí Chersonu, kde na sebe odboj vázal ruské síly.

Další aktivní oblastí je oblast v okolí Melitopolu. O něm se analýza zmiňuje poprvé 14. dubna, ovšem s tím, že v dané oblasti jsou partyzáni pravděpodobně aktivní už od půlky března.

Oblasti s partýzánskou aktivitou na Ukrajině (modře vyšrafované) Zdroj: S povolením ISW
Oblasti s partýzánskou aktivitou na Ukrajině (modře vyšrafované) Zdroj: S povolením ISW

V současnosti jsou podle vojenského publicisty Jiřího Vojáčka nejčastějším cílem partyzánů zásobovací trasy, konkrétně železnice nebo nějaké konvoje. "Je to cíl, u nějž si můžete vybrat, kde jej napadnete, a zároveň je to cíl, který nemůže být chráněn po celé délce. I s poměrně slabě vyzbrojenou jednotkou jste schopni efektivně napadnout kolonu nákladních automobilů nebo s trochou výbušnin přerušit spojení mezi dvěma velkými městy," objasnil.

Oprava kolejnic navíc zabere minimálně několik hodin, což může znamenat snížení bojeschopnosti zásobovaných jednotek. "Partyzánské útoky jsou jednou z věcí, proti kterým Rusové budou muset vyčlenit dost značné síly, které jim budou chybět na jiných částech fronty," dodal Vojáček.

Související obsah

Potlačování odboje zatím nikam nevede

Rusům se ale partyzánské aktivity nedaří potlačit, a to ani přes snahy o omezení pohybu a kontrolu telekomunikací, upozorňuje ISW. Poradce mariupolského starosty Petro Andrušenko tvrdí, že se proto představitelé Doněcké lidové republiky zavázali k posílení filtračních center a k omezení pohybu mezi jednotlivými částmi Mariupolu.

Rusové navíc začali 3. června v Chersonu a Melitopolu s vydáváním ruských pasů. V obou městech jsou otevřené kanceláře, kde lidé mohou pasy získat. Tyto snahy se ale podle ISW potkávají s odporem partyzánů, kteří vyzývají chersonské obyvatele, aby kanceláře vypálili. Partyzáni také vyhrožují obyvatelům, kteří si ruský pas vyzvednou.

V Chersonu se objevily letáky s výzvami proti ruským snahám o rozdávání pasů:

"Okupanti se obávají odporu místního obyvatelstva, který narůstá zejména v Chersonské oblasti. Velení okupantů se při přemisťování chová velmi ostražitě, nosí neprůstřelné vesty a jezdí v obrněných vozidlech. Obyvatelé pokračují v odporu," uvedl v sobotu Generální štáb ukrajinské armády. Podle ISW se také objevují informace, že ukrajinští partyzáni vypisují odměnu v kryptoměnách za ničení ruské techniky.

Aktuální válečná situace na Ukrajině Zdroj: S povolením ISW

​"Partyzáni se podobně jako za druhé světové války budou rekrutovat z mnoha různých částí společnosti. Ve velících kruzích stoprocentně budou vojáci ukrajinské armády. Předpokládá se, že aktivně vznik těchto odbojových skupin podporuje i centrální ukrajinská vláda, takže se dá očekávat, že skrze frontu posílá na okupovaná území velitele armády, kteří mají zkušenosti s budováním takových jednotek," objasnil Vojáček.

Vojáček také zmínil, že se často mluví o zapojení skupin vedených bývalými fotbalovými chuligány, například od Dynama Kyjev. Ti hráli podstatnou roli i v praporu Azov, který bránil Mariupol.

V pátek to bylo 100 dní od začátku války na Ukrajině. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz