Zahraničí

Obr na hliněných nohou. Rusko hrozí útoky, zbrojnice má ale prázdné

Obr na hliněných nohou. Rusko hrozí útoky, zbrojnice má ale prázdné
Trosky domu a vrak po bojích na Ukrajině | Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Ruské výhrůžky a obavy některých evropských politiků a osobností vytváří dojem, jako by měl prezident Vladimir Putin vojenské kapacity na další útočné operace. Jak to vypadá s ruskou schopností vést další válku, zjišťovala redakce TN.cz u dvou bezpečnostních analytiků. V pátek je to také 100 dní od zahájení "speciální operace", jak Rusko válku na Ukrajině nazývá.

Mnohé evropské i ukrajinské osobnosti již mnohokrát prohlásily, že pokud se ruským silám nikdo nepostaví na odpor na Ukrajině, nezastaví se před ničím, či že jejich vojska mohou dojít do Pobaltí či do střední Evropy.

"Pokud se Rusko nezastaví na Ukrajině, tak se nezastaví před ničím," řekla například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Pokud Putina nezastavíme na Ukrajině, budeme jej muset zastavovat v Praze, Vilniusu či Varšavě. Sám od sebe prostě nepřestane," prohlásil guvernér Luhanské oblasti Serhij Gajdaj.

Rusko také nešetří výhrůžnými vzkazy. Moskva by podle prezidenta Vladimira Putina v případě ohrožení použila "prostředky, které nepřátelé Ruska zatím nemají". Kvůli vstupu do NATO vydal prohlášení i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Rusko bude nuceno přijmout odvetné vojensko-technické i jiné kroky, aby se vypořádalo s hrozbami, které z toho vyplývají pro jeho národní bezpečnost," varoval.

Související obsah

Vyčerpané Rusko

Jenže realita je někde jinde. Podle bezpečnostních expertů oslovených redakcí TN.cz je ruská armáda vyčerpaná jak z hlediska lidských zdrojů, tak materiálně.

"Ať už ty boje na Donbasu dopadnou jakkoliv, tak tato ofenzíva Ruska je poslední. Už se prakticky dostali na dno lidských sil. Rusové už přišli o více než čtvrtinu předválečného stavu aktivně provozovaných tanků. Co se týče vojáků, určitě už přišli o více vojáků než za celou válku v Afghánistánu. Teď se uvádí takových 15 až 20 tisíc," řekl analytik Lukáš Visingr.

K ztrátám na životech je také potřeba připočítat raněné vojáky, kteří jsou tak vyřazení z dalších bojů. Statisticky vychází na jednoho mrtvého tři ranění. Rusko tak podle Visingra mohlo přijít asi o 60 tisíc vojáků. "Ztratili asi třetinu toho, co na Ukrajině nasadili, a to je asi pětina celkových pozemních kapacit ruských ozbrojených sil. Což je za tři měsíce války naprosto příšerné," okomentoval.

Vysoké ztráty se už také začínají promítat do nálad ruské veřejnosti. "Čím dál více lidí zná někoho, kdo na Ukrajině zemřel, nebo byl zajat, nebo se prostě z toho konfliktu nevrátil. Začíná se otevřeně hovořit o tom, že ruské vedení je neschopné vést válku, nebo že se válka vede typickým sovětským způsobem, že nás mnogo," zmínil bezpečnostní expert David Rožek.

Související obsah

Doplnění ztrát? V podstatě nemožné

Doplnění ztrát a zásob je podle Visingra kvůli západním sankcím v podstatě neproveditelné. "Jediný ruský výrobce tanků Uralvagonzavod ztratil schopnost vyrábět. Podle fotek jsou všechny jeho výrobní stroje zahraniční výrobky. V momentě, kdy kvůli sankcím skončí podpora a servis, tak nemůže fungovat dál. V Rusku je 21 automobilek, dnes je ale v normálním výrobním procesu jen jedna, a to čínská. Ze zbylých 20 jich polovina nevyrábí vůbec a druhá polovina snižuje tempo výroby," popsal.

V situaci, jak ji popsali odborníci, to příliš nevypadá, že by Rusko bylo schopné dostát svým výhrůžkám vůči NATO. Jenomže jsou zde i jiné cíle, jak upozornil Rožek. "Je zde třeba Moldávie, kde je ta hrozba dlouhodobá a kde má Rusko širokou škálu podporovatelů a kde Rusko samo okupuje Podněstří. Ovládnout celé Moldavsko je něco, na co by třeba Rusko mělo kapacity, pokud bude mít výraznější úspěchy na Ukrajině," pronesl.

Evropské země a členové NATO by se ale podle Rožka měli mít více na pozoru před ruskými hybridními útoky. "Ty Rusko proti evropskému prostoru už dávno vede ve formě dezinformací, trollích farem a tak dále. A to za účelem nabourávat důvěru občanů v naše vlastní státní zřízení, v NATO a Evropskou unii, a naopak ospravedlňovat kroky Ruska. Hybridní operace a útoky ještě pravděpodobně zesílí," odhaduje Rožek.

Související obsah

100 dní od začátku války

V pátek je to také 100 dní od začátku války na Ukrajině. Rusové se i nadále soustředí na východ země. Podle generálního štábu ukrajinské armády kontrolují Rusové většinu východní části města Severodoněck. Podobná situace je i v Lysyčansku, kde žije okolo 100 tisíc obyvatel. Město teď čelí neustávajícímu ostřelování. Zničeno je tam okolo 60 procent infrastruktury a budov.

"Situace na Donbase se za poslední dny nijak nezměnila. Dosáhli jsme nějakých úspěchů v bitvě o Severodoněck. Situace je tam ale velmi složitá, stejně jako v okolních městech a obcích Lysyčansk a Bachmut," uvedl Zelenskyj.

Prezident Zelenskyj zveřejnil ke 100. dni války také toto video:

​Podle britské zpravodajské služby Rusové ovládnou Luhanskou oblast do dvou týdnů. Územní zisky jsou ale prý vykoupeny velkými ztrátami. Podle Kyjeva přišly ruské jednotky bojující ve městě Popasna v Luhanské oblasti téměř o polovinu mužů a zbraní.

Podívejte se na reportáž TV Nova ke sto dnům války na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz