Domácí

Rapidně zdražuje kuřecí maso. Ve velkém se zase ruší chovy prasat

Cena kuřecího, které je nejoblíbenějším masem nejen v Česku, ale prakticky po celém světě, v posledních týdnech prudce stoupá. A důvodů je hned několik. Jednak velké rozšíření ptačí chřipky, pak drahé energie a s nimi související válka na Ukrajině.

Ceny kuřecího masa, které štáb TV Nova natočil v obchodech, byly vysoké. Přitom ještě před pár měsíci by nikoho nenapadlo, že třeba kilogram prsních řízků bude na pultech za 200 korun. "Všimla jsem si toho, protože my kuřecí maso hodně kupujeme a máme ho rádi," uvedla jedna z oslovených.

Chov kuřat je extrémně náročný na energie. Elektřina i plyn lámou rekordy. Stejně tak krmení. "Průměrná cena směsi byla minulý rok 7 800, dnes je 12 500 korun. Ceny energií šly razantně nahoru. Konkrétně u nás asi o 140 %, plyn to samé," sdělil chovatel drůbeže Vlastislav Klaška.

Související obsah

Ještě víc zdražily nejprodávanější prsní řízky, a to skoro o čtvrtinu. Vyšší cena ale neznamená výdělek pro chovatele. "Cena se pohybuje v nákladech od 30 do 31 korun, tak v současné době dostáváme 27 korun za jeden kilogram," vysvětlil Klaška.

Vývoj cen kuřecích řízků:

Vývoj průměrných cen kuřecích prsních řízků (v Kč) Zdroj: TV Nova

Situaci komplikuje i ptačí chřipka. Třeba ve Spojených státech amerických utratili od února skoro 40 milionů kuřat. Ve velkém se vybíjela drůbež i ve Francii nebo Velké Británii. Stopku levným kuřatům z Polska zase vystavila ruská agrese. "Byli závislí na dovozu obilovin do výroby krmných směsí právě z Ukrajiny nebo Ruska," uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Někteří farmáři dokonce přemýšlejí, že s chovem drůbeže skončí. "Většinou jsou to specializované podniky, které mají právě jenom tu drůbež a nemají třeba pole nebo další výrobu, kterou by to mohli dotovat," doplnila Dlouhá. Nedostatek kuřecího by znamenal jeho další zdražení. Už teď je Česká republika soběstačná jen ze dvou třetin.

Problémy, do kterých se v posledních měsících dostali drůbežáři, už několik let trápí i chovatele prasat. Situace dospěla tak daleko, že ve velkém ruší chovy. Počet vepřů tak v Česku klesl na historické minimum.

Jindřich Šnejdrla pracuje v zemědělství 46 let. Na konci června s chovem prasat definitivně končí. "My jsme v roce 2019 měli ztrátu 80 tisíc, v roce 2020 zase 1,6 milionu a v loňském roce to bylo bez pár korun pět milionů," uvedl ředitel Agro Poličná Jindřich Šnejdrla.

Související obsah

Dál dotovat chov vepřů už odmítá. Stejně jako on prodělávají i jiní. Jatečná cena je hluboko pod náklady. "Poláci dostávají 6 000 na prasnici, Maďaři 8 000, Francouzi 11 000! Tady z těch čísel je vidět, jak podpora v jednotlivých státech vypadá," nastínil chovatel a místopředseda Svazu chovatelů prasat Jaroslav Hajda.

V Česku je to jen zlomek, tedy 1 500 korun. Kvůli štědrým dotacím v zahraničí je vepřové levnější než třeba kuřecí maso. Klesá i počet chovaného skotu z 3,5 milionů kusů v roce 1989 na necelou polovinu. Naopak mírně stoupají počty ovcí, které spásají podhorské louky.

Průměrné ceny masa:

Ceny masa Zdroj: TV Nova
ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz