Domácí

Brazilský vojenský letoun je v Praze. Chtějí ho předvést, mají jasno experti

V Praze v neděli přistálo letadlo brazilských vzdušných sil. Jde o vojenský transportní letoun střední velikosti, jaký by prý chtěla mít i česká armáda. A podle leteckých nadšenců i vojenských analytiků přiletěli Brazilci svůj výrobek předvést. Ministerstvo obrany to ale zatím komentovat nechce.

V 10 hodin a 40 minut dopoledne na Letišti Václava Havla dosedl stroj, jaký rozhodně nepřistává v Praze často. Brazilský Embraer KC-390 Millenium. Letadlo popojíždělo k terminálu čtyři, kde po několika minutách zastavilo. Zřetelně byly vidět nápisy v portugalštině, kolem se pohybovali lidé v uniformách i oblecích. Vládla dobrá nálada.

Letečtí nadšenci mají jasno, o co jde. "Dá se předpokládat, že se jedná o reprezentační účely. Protože Embraer je v současné době velmi aktivní v nabízení tohoto letadla dalším armádám," je přesvědčený fotograf letadel Georgi Bidenko.

Související obsah

Vojenský analytik Jiří Vojáček potvrdil, že současná vlna zájmu zvyšování obranyschopnosti se určitě nevyhne ani nákupu transportních letounů střední velikosti. "Což je jeden z těch nejdůležitějších okruhů, který doposud armádě chyběl," vysvětlil Vojáček.

KC-390 je vývojově o 18 let mladší než českou armádou užívané turbovrtulové Casy. Je proudový, má větší dolet, pobere víc lidí i nákladu. "Je schopen přepravit 26 tun nákladu, zatímco Casa pouze devět," doplnil Bidenko.

"Je to letoun o level vyšší kategorie," má jasno Vojáček. Cena jednoho Millenia se odhaduje na částku kolem 1,5 miliardy korun. Česká republika má údajně zájem o dva stroje. Jeho části se přitom vyrábějí právě u nás.

Související obsah

Z terminálu čtyři posádka stroje odjela limuzínami s diplomatickými značkami. Právě diplomacie hraje při podobných obchodech zásadní roli. "To není normální, svobodný trh. To může být i dohoda vlády s vládou. Proto nastupují do akce diplomaté," uvedl bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Letadlo by mělo v pondělí na otočku zamířit do Pardubic a pak se vrací do Prahy. Odtud odlétá v úterý směr Portugalsko.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz