Domácí

Armáda chce zvýšit počet vojáků v záloze. Zájem zvýšila válka na Ukrajině

Česká armáda chce nejméně dvojnásobně zvýšit počet členů aktivních záloh. Aktuálně jich je kolem 4 000. Proto v úterý do Vyškova pozvala zaměstnavatele záložáků, aby viděli, co všechno musejí zvládnout při vojenském cvičení.

Mnozí zaměstnavatelé v úterý viděli poprvé, s jakou technikou jejich podřízení mohou přijít do styku. A poprvé je také viděli jinak, než jako své zaměstnance. "Protože jsem elektrotechnik, tak tyhle ty věci mě zajímají," uvedl zaměstnavatel Miroslav Borůvka. "Je to příležitost se podívat na tu jeho práci, co vykonává," doplnil další zaměstnavatel Jan Čech.

Některá technika už hodně pamatuje. V poslední době ale armáda investuje do její modernizace. A investovat chce i do "záložáků". "Letos máme cíl nabrat 1 200 aktivních záložníků, v roce 2030 by armáda chtěla mít 10 tisíc záložníků," sdělila Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu Armády ČR.

Související obsah

"V zálohách sloužím pět let a je to vlastně rodinná tradice. Praděda byl voják, prastrýc byl voják," uvedl člen aktivních záloh Vilém Janeček.

Členové aktivních záloh mají třeba i dvakrát ročně cvičení. Učitelé, technici nebo i dělníci se tam promění ve vojáky. "Přijde vždycky povolávací rozkaz, oznámení s termíny, se cvičením. Na základě toho je uvolněný z práce," vysvětlila zaměstnavatelka Lenka Skalická.

Jak to v armádě chodí, si v úterý mohli vyzkoušet právě i zaměstnavatelé záložníků. Třeba střelecký trenažér. "To bylo spíš takové sypání, ta střelba. Ale určitě je to zábavné," popsal zážitek zaměstnavatel Michal Griska.

Obrovský nárůst počtu zájemců o službu v aktivních zálohách způsobila válka na Ukrajině. Ne každý ale kvůli náročným testům uspěje.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz