Zahraničí

Ruský ministr se nedostane na státní návštěvu. Musel by se teleportovat

Ruský ministr se nedostane na státní návštěvu. Musel by se teleportovat
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Zdroj: Profimedia

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov chtěl navštívit Srbsko. Do země se ale nakonec nejspíš nedostane. Všechny okolní státy mu totiž zablokovaly přelet.

"Naše diplomacie zatím neovládá teleportaci," řekl agentuře Interfax zdroj z ruského ministerstva zahraničí. Vysvětloval tak důvod zrušení státní návštěvy Srbska, na kterou se měl Lavrov v pondělí vydat.

Bulharsko, Severní Makedonie i Černá Hora totiž pro ruského ministra zablokovaly vzdušný prostor, informoval srbský portál Danas. Všechny tři státy se připojily k sankcím Evropské unie (EU) vůči Moskvě.

Rusy tedy země nenechávají ve svém vzdušném prostoru přelétat. Jedinou výjimkou bylo letadlo, které převáželo na konci dubna ruské diplomaty ze Srbska. Bulharské ministerstvo tehdy portálu novinite.com tvrdilo, že přelet nad svým územím dovolilo z humanitárních důvodů.

Související obsah

Pondělní návštěvu avizoval už dříve srbský prezident Aleksandar Vučić, který potvrdil, že s Moskvou uzavřel výhodnou smlouvu na dodávky zemního plynu. Místo Lavrova se nakonec v Bělehradu setká s ruským velvyslancem.

Srbsko je kandidátskou zemí EU. Odmítá se však připojit k sankcím. Vučić má totiž dlouhodobě dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, upozornil portál Politico

Evropská unie nedávno schválila sankce na ruskou ropu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz