Domácí

Dotace nepomohly. V Česku se málo recykluje, odpady končí na skládkách

Dotace nepomohly. V Česku se málo recykluje, odpady končí na skládkách
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Na skládkách komunálního odpadu skončila v roce 2020 skoro polovina odpadů. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ačkoli jde o nejméně vhodný způsob, je stále nejvyužívanější.

Evropské dotace měly pomoct s výrazným omezením skládkování odpadů. Státu se ale nepodařilo zvýšit kapacity pro recyklaci odpadů ani modernizovat stávající zařízení. O výsledku ověřování u ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí informoval NKÚ v pondělní tiskové zprávě.

"Ke konci roku 2020 byly dva sledované ukazatele naplněny v řádu jednotek procent, je tedy jasné, že ČR cílových hodnot nedosáhne," uvedl NKÚ. Na skládkách skončilo 48 procent komunálního odpadu, 39 procent odpadu se opětovně použilo či recyklovalo a 13 procent se energeticky využito.

Podle priorit pro Česko by to přitom mělo být naopak, upozornil NKÚ. "Snaha o předcházení vzniku odpadů stojí na prvním místě, následována opětovným využitím a recyklací. Níže stojí energetické využití a až na posledním místě je pak samotné skládkování," vysvětlil úřad v tiskové zprávě.

Související obsah

Jedním z důvodů má být například to, že zákaz skládkování byl posunut z roku 2024 až na rok 2030. Zároveň zůstával poplatek za skládkování 12 let 500 korun. Až loni se zvýšil na 800 korun. "Výjimka v zákoně ale umožňuje obcím ukládat na skládky do roku 2029 podstatnou část jejich odpadů za původní sazbu. To fakticky zvýhodňuje skládkování oproti jiným formám nakládání s odpady," varoval NKÚ.

Zároveň o 23 procent stoupla produkce nebezpečných odpadů. "Avšak pouze sedm procent nebezpečných odpadů odvezených na skládky bylo zpoplatněno zvýšeným, rizikovým poplatkem 4 500 korun za tunu. Tím stát jen v těchto letech přišel minimálně o 2,6 miliardy korun," sdělil NKÚ.

Kvůli pandemii zavalily svět tuny zdravotnického odpadu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz