Koronavirus

Odborníci objevili nový koronavirus. Narazili na něj u běžných hlodavců

Odborníci objevili nový koronavirus. Narazili na něj u běžných hlodavců
Norník rudý Zdroj: Profimedia

Švédští vědci objevili u norníka rudého, jednoho z nejběžnějších hlodavců, žijících i v Česku, nový koronavirus. Ten je blízkým příbuzným viru SARS-CoV-2. Podle výzkumu je virus v populaci norníků hojně rozšířený, zatím ale není jasné, jakou hrozbu představuje pro lidi.

Nový koronavirus identifikovali výzkumníci z Vědeckého centra pro zoonózy na univerzitě ve švédské Uppsale. Své závěry představili ve studii, publikované začátkem června v odborném časopise Viruses. Nově objevený koronavirus, který vědci nazývají Grimsö, je blízkým příbuzným viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19.

Grimsö našli u norníků rudých, kteří byli dříve známí jako hraboši lesní. Jedná se o jednoho z nejrozšířenějších hlodavců v téměř celé Evropě včetně Česka. Výzkumníci jich ve Švédsku odchytli zhruba 260 v letech 2015 až 2017 a přibližně 3,5 % v sobě mělo tento koronavirus. "To naznačuje, že virus je u norníků ve Švédsku rozšířený a běžný," okomentoval studii virolog a vedoucí Vědeckého centra pro zoonózy Åke Lundkvist.

Související obsah

​Grimsö patří do rodiny betakoronavirů, jejichž rezervoáry bývají netopýři a právě i hlodavci. Patří mezi ně například MERS nebo již zmíněný SARS-CoV-2. Hlodavci ale hrají významnou roli v přenosu i mnoha dalších onemocnění. Cílem výzkumu je proto rozšířit znalosti a vyvinout metody, které mohou účinně omezit vytváření ohnisek nákaz a zabránit šíření infekce ze zvířat na člověka.

Co se týče samotného viru Grimsö, vědci zatím nevědí, zda je pro lidi nebezpečný. "Stále nevíme, jaké potenciální hrozby může představovat pro veřejné zdraví. Na základě našich pozorování a znalosti jiných koronavirů odhalených u norníků rudých ale existuje dobrý důvod pro další sledování koronavirů, které se vyskytují u volně žijících hlodavců," zdůraznil Lundkvist.

Podzimní vlna epidemie covidu-19 v Česku je podle odborníků nevyhnutelná:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz