Zahraničí

Dívka (14) v letadle zkolabovala. Málem ji zabila svačina jednoho z cestujících

Dívka (14) v letadle zkolabovala. Málem ji zabila svačina jednoho z cestujících
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pro 14letou Poppy z Velké Británie se cesta letadlem proměnila v noční můru. Ačkoliv personál cestující požádal, aby na palubě nejedli arašídy kvůli dívčině silné alergii, jeden z pasažérů tuto prosbu ignoroval. Dívka tak dostala anafylaktický šok a málem přišla o život. Zachránila ji injekce, přesto po přistání v Londýně skončila v nemocnici.

Šílený strach a bezmoc, to jsou emoce, které cítila 39letá Joanna Jonesová, když letěla se svou dcerou z Karibiku do Londýna. V uzavřeném prostoru letadla několik kilometrů nad zemí totiž 14letou Poppy bezohledný pasažér vystavil smrtelnému nebezpečí. Ačkoliv byli všichni cestující upozorněni a požádáni, aby během cesty nejedli oříšky, protože je na ně dívka silně alergická, jeden z nich si je nedokázal odepřít.

"Když jsme nastupovali, posádka požádala cestující, aby nejedli arašídy. Ale když jsme vzlétli, viděla jsem muže asi deset řad před námi, jak jí ořechy. Znepokojilo mě to a zeptala jsem se, jestli by nás mohli přesunout, ale posádka ho požádala, aby to přestal jíst. On však žádost ignoroval a pokračoval dál," popsala děsivou zkušenost britskému deníku Daily Mail Joanna.

Související obsah

​Poppy tak nad Atlantikem dostala anafylaktický šok, tedy život ohrožující alergickou reakci. "Byla to noční můra. Opravdu jsem si myslela, že zemře," svěřila se její maminka. Naštěstí u sebe měla dva EpiPeny (injekční roztok v peru), které se používají v případě akutní léčby anafylaxe. Ty Poppy zachránily život. Dívce zároveň přispěchala na pomoc zdravotní sestra, která byla mezi cestujícími.

"Bylo to tak děsivé. Pilot vyhlásil lékařskou pohotovost a v jednu chvíli zvažoval nouzové přistání, ale nakonec se rozhodl pokračovat do Londýna," líčila Joanna. "Když jsme přistáli, čekala na nás sanitka a odvezla nás rovnou do nemocnice, kde jsme strávily zbytek dne, než byla Poppy natolik v pořádku, aby ji mohli propustit. Byl to hrozný zážitek a dalo se tomu všemu předejít, kdyby ten člověk poslechl výzvu," zakončila maminka.

Související obsah

​Další létání si teď raději odpustí. Společnost British Airways, se kterou Joanna s Poppy letěly, uvedla, že posádka dodržela všechny předepsané postupy. "Bezpečnost a blaho našich zákazníků je vždy naší prioritou a otázku alergenů bereme velmi vážně. Naše posádka se postarala o pasažéra, u kterého se objevila alergická reakce, a zajistila, aby se mu dostalo lékařské péče," uvedla aerolinka.

"Jsme šokováni dalším příběhem člověka, který žije s život ohrožující potravinovou alergií a jehož stav je ignorován nebo se nebere vážně. Letadla mohou být pro lidi s těžkými alergiemi rakví. Existuje příliš mnoho příběhů, kdy jsou životy cestujících reálně ohroženy. Jednoduše řečeno, pokud British Airways a další letecké společnosti nedokážou prosadit zákaz konzumace ořechů v letadlech, pak je třeba změnit zákon," vyjářila se britská nadace pro výzkum alergií.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz