Domácí

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO. Do Sněmovny by se dostala i ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní podle průzkumu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta. Druhá ODS by získala 16,5 procenta a pomyslnou třetí příčku by ovládlo hnutí SPD s 11,5 procenta. Průzkum nezahrnoval předvolební koalice.

Podle květnového volebního modelu agentury Median nezahrnujícího předvolební koalice by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest hnutí a stran. Nejvyšší volební preference si udrželo hnutí ANO (28,5 %), následuje ODS (16,5 %) a SPD (11,5 %).

"Volební potenciál hnutí ANO mírně poklesl, volební jádro naopak posílilo. Drobný nárůst preferencí, jádra i potenciálu zaznamenalo též hnutí SPD," uvedla agentura.

Z předvolební koalice SPOLU získala nejvyšší preference ODS. "Hnutí ANO si nadále drží vysokou podporu zejména mezi lidmi ve věku 65 let a více (44,4 %). ODS se těší vysoké podpoře mezi podnikateli (37,7 %). Hnutí ANO je také nejčastější volbou absolventů středních škol bez maturity (42,4 %), ODS vysokoškolsky vzdělaných (25,2 %)," zhodnotili výzkumníci.

Související obsah

​Podpora Pirátů a STAN je téměř vyrovnaná. "Hnutí STAN má vyšší volební potenciál, Piráti vyšší voličské jádro," dodali.

Prostým součtem by strany tvořící koalici SPOLU měly podporu u 25,5 % respondentů, v případě koalice Pirátů a STAN by to bylo 17,5 %. Strany vládní koalice by tak prostým součtem měly podporu 43 %.

Do Poslanecké sněmovny by se oproti volbám v říjnu 2021 dostala ČSSD, nedostaly by se naopak TOP 09 a KDU-ČSL. Zisk všech tří stran se však pohybuje kolem hranice 5 %, a nelze tak spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí, či pod ní.

Výzkumu, ke kterému sbírala agentura data mezi 1. květnem a 2. červnem, se zúčastnilo 1 018 lidí ve věku 18 let a více.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz