Zahraničí

Dojemné video z Charkova: Maturanty válka nezastavila, tančili u trosek školy

Ruské nálety jim zničily školu, ani to ale studentům z Charkova nezabránilo uspořádat si menší maturitní ples na místě, kde dlouhé roky studovali. Absolventi školy číslo 134 si zatančili waltz přímo před vybombardovanou budovou.

Tradičně tančí ukrajinští absolventi waltz před celou školou, když pro ně naposledy zazní zvonění. Tento zvyk ale letos narušila válka.

Škola se stala dějištěm těžkých bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami. 27. února vstoupila do školy zhruba třicítka ruských okupačních vojáků. Později byli zabiti ukrajinskými ozbrojenými silami," upozornil portál Ukrajinska pravda.

Absolventská třída předvedla tradiční tanec 5. června. Při této příležitosti se sešla asi třetina studentů. Tamní učitelka zeměpisu Olena Mosolová, jejíž dcera shodou okolností letos také maturuje, označila poslední waltz za příležitost, jak studentům alespoň částečně znovu navodit atmosféru "posledního zvonění".

Související obsah

​Video charkovských studentů nyní koluje na sociálních sítích. Na twitter ho umístilo i tamní ministerstvo zahraničí. "Těžce poškozená škola po ruské invazi na Ukrajinu v únoru se později stala poslední základnou pro ruské okupanty v Charkově," okomentovalo záběry.

Pozdravit absolventy přišli i bojovníci z jednotky Kraken. Právě ta bránila školu před ruskými jednotkami. "Ruští okupanti zde drželi své pozice a snažili se udělat vše pro to, aby zajistili zničení Charkova, ale společně s dalšími jednotkami jsme vytlačili ruskou armádu 20 kilometrů od města," vysvětlil jeden z bojovníků Kostyantyn Nemichev. "Obnovíme Charkov, určitě zvítězíme a po válce budeme mít mír a nový život," dodal.

Charkov patří mezi nejvíce zasažená města rusko-ukrajinského konfliktu. Právě tuto oblast zvolil na konci května ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jako cíl jeho první oficiální cesty mimo Kyjevskou oblast od začátku invaze. Charkovem po prezidentově návštěvě otřásly exploze.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz