Zahraničí

Pozor, končí platnost dvou mincí. Určitě je máte doma i vy

Pozor, končí platnost dvou mincí. Určitě je máte doma i vy
Mince | Zdroj: TV Nova

Blíží se konec nejmenších centových mincí. Na Slovensku se s nimi nebude moci platit už od července. Slovenské ministerstvo mince sice nezruší, omezí však jejich používání.

Éra jednocentových a dvoucentových mincí končí. I přesto, že je slovenské ministerstvo nezruší, omezí jejich používání.

"Tento krok zjednoduší vydávání mincí, odlehčí peněženky a sníží náklady podnikatelů za poplatky v bance. Změna bude mít pozitivní vliv i na životní prostředí," oznámilo už loni slovenské ministerstvo financí.

Související obsah

Podle portálu tvnoviny.sk se omezení týká především systému zaokrouhlování. "Chtěli bychom upozornit, že se zaokrouhlovat bude pouze suma celého nákupu, nikoli jednotlivé položky," vysvětluje ministerstvo. Opatření začne platit 1. července.

Mince s nejnižší nominální hodnotou zůstanou i nadále zákonným platidlem. Obchodníci a provozy je tedy budou muset přijímat, nebudou je ale zákazníkům vracet.

Související obsah

Obchodníci zrušení jedno- a dvoucentových mincí podporují. "Mince způsobují zbytečné náklady při administraci," uvedl loni předseda Slovenské aliance moderního obchodu Martin Krajčovič. 

Slovensko se tak začátkem července přidá k dalším státům, kde už omezení pro používání nejmenších centových mincí platí. Jde například o Itálii, Belgii nebo Nizozemsko.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz