Zajímavosti

Vzácná desetikoruna se opět objevila na aukci. Dají se na ní vydělat statisíce

Vzácná desetikoruna z roku 1993 se opět bude dražit. Mince s malým nápisem Kč, po které je vysoká poptávka, do víkendové aukce vstoupila s vyvolávací cenou 100 tisíc korun a již nyní je jasné, že se prodá za podstatně vyšší částku. Dražit se bude i mimořádně vzácná pětisetkoruna.

Vznikly jako zkušební ražba, pak ale unikly do oběhu a nyní se prodávají i za statisíce. Řeč je o desetikoruně z roku 1993, kterých bylo vyraženo pouze tisíc. Na rozdíl od běžných desetikorun z tohoto roku má ta raritní na sobě malé Kč (rozdíl si prohlédněte na obrázku níže).

Takto poznáte vzácnou desetikorunu | Zdroj: Poskytnuto společností Macho a Chlapovič

​Vzhledem k jejich hodnotě a vysoké poptávce se jich v oběhu nachází už pouze minimum, přesto stále existuje malá šance, že ji někdo může nevědomky mít ve své peněžence. Mnohem pravděpodobnější je ale setkat se s ní na aukcích. Jedna taková se koná v neděli a budou na ní hned dvě tyto desetikoruny. 

Cena se vždy odvíjí od stavu, takže zatímco jedna se draží za 5 000 korun, u druhé začíná cena na 100 tisících korunách. "Tento konkrétní kus jsme již kupovali někdy kolem roku 1994 od pokladní z banky, která ji objevila. Již tehdy stála okolo 10 000 Kč, dnes jsme ji dostali zpět do dražby," sdělil redakci TN.cz Martin Klim z Filatelie Klim, která nedělní aukci pořádá.

Související obsah

​Prozradil, že desetikorunu z roku 1993 měli vícekrát a vždy ji na svou dobu vydražili za rekordní částku. Například v roce 2017 jednu z nich dražili s vyvolávací cenou 5 tisíc korun, prodala se tehdy za 72 tisíc. O rok později se na aukci tato mince objevila s vyvolávací cenou 80 tisíc a její nový majitel ji koupil za 155 tisíc. Minulý rok byla dokonce prodána za 350 tisíc, přičemž vyvolávací cena byla 100 tisíc korun.

​Ke konci dubna letošního roku aukční dům Macho & Chlapovič prodal tuto desetikorunu za rekordních více než 500 tisíc korun včetně aukční přirážky.

Halíře za statisíce korun

Dražit se v neděli budou i další zajímavé kousky. Pokud by měl někdo doma zkušební ražby z Československa převážně z 20., ale i 30. let, mohl by jásat. V aukci se totiž nacházejí takové dvacetníky, desetníky i pětníky, jejichž vyvolávací cena začíná na 50 tisících. Obzvlášť cenný je dvacetník ze zkušební ražby z roku 1920. V aukci jsou tři, ten v nejlepším stavu se draží s vyvolávací cenou 200 tisíc. Jedná se ale o velmi vzácné mince, které doma běžně nenajdete.

Související obsah

​Na aukci jsou i další halíře, tentokrát z poválečné doby. "Tyto zkušební ražby pochází z prvního návrhu na poválečnou soustavu mincí z roku 1945 z mincovny v Kremnici. Všechny jsou z velké sbírky, která se částečně prodávala v poslední aukci firmy Macho a Chlapovič a další část teď v naší aukci," vysvětlil Klim.

Vyvolávací cena u každé z nich je 150 tisíc, s výjimkou padesátníku z ruku 1953, který se draží od 50 tisíc. I tyto mince jsou nicméně velmi vzácné a není příliš pravděpodobné, že se jen tak válejí někde na půdě starého domu.

Extrémně vzácná bankovka

Kromě mincí se na aukci draží také například bankovky. Za zmínku stojí pětistovka z roku 1952, která nikdy nebyla vydaná. Jedná se o mimořádně vzácný kousek, není proto divu, že vyvolávací cena činí 600 tisíc korun.

Vytvořená byla pro schvalovací účely pro ministerstvo financí. "O této 500 Kčs se ví, že existují tři exempláře. Z toho jeden v ČNB a dva na sběratelském trhu," prozradil Klim. Na to, že byste například po prarodičích tuto bankovku našli, tedy rovnou můžete zapomenout.

Novinová známka

Výjimečnou položkou je také novinová známka žlutý Merkur, která jde do dražby už v sobotu. "Jedná se o bezvadný exemplář se standardním střihem a řádkovým razítkem PADOVA 5.SET (září) doprovázený dvěma atesty, navíc signovaný slavným francouzským znalcem Aimé Brun. Jde o prvotřídní vzácnost, neboť největší sběratel všech dob hrabě Ferrari měl jediný žlutý Merkur použitý v Lombardsku-Benátsku. Je odhadováno, že se dochovalo 12 kusů použitých v Lombardsku-Benátsku," uvedl Klim. Vyvolávací cena je 900 tisíc korun.

Nemusíte si ale zoufat. Existuje řada vzácných mincí a bankovek, které byste mohli u sebe najít. Které to jsou, se dozvíte v reportáži:

​Na vzácné kousky, které se budou dražit na nedělní aukci, se můžete podívat v galerii:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz