Zahraničí

Rusko má plán na mocenské změny v Evropě. Lavrov představil detaily

Rusko má plán na mocenské změny v Evropě. Lavrov představil detaily
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Zdroj: Profimedia

Do bezpečnostního uspořádání v Evropě by měla intenzivněji promlouvat Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB). Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že špičky šesti postsovětských zemí, které spolek tvoří, se na tom shodly na květnovém summitu.

Rusko chce, aby v euroatlantickém bezpečnostním systému hrála Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti mnohem větší roli než dosud. V návaznosti na květnový summit to ve středu prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, informovala státní agentura TASS.

"Momentálně probíhá vášnivá debata o tom, jak implementovat rozhodnutí o zajištění nedělitelné bezpečnosti, přijatá na summitu OSKB. Je to jedna ze základních otázek, kterou předkládáme k diskusi," uvedl Lavrov.

Kreml si představuje, že se z OSKB stane protiváhou Severoatlantické alianci (NATO). "Tyto otázky klademe našim partnerům, protože kromě závazku zdržet se posilování bezpečnosti na úkor ostatních se každý zavázal zabránit jakékoliv organizaci, v tomto případě NATO, v tom, aby si nárokovala výjimečnou roli v bezpečnostním systému v euroatlantickém regionu," pokračoval šéf ruské diplomacie.

Související obsah

Podle Lavrova nebude NATO s rozvojem OSKB souhlasit. Moskva zase hlasitě protestuje proti vstupu Švédska a Finska do západního obranného paktu. Skandinávské země si po desetiletích neutrality minulý měsíc podaly přihlášku kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Jejich vstup chce však zablokovat Turecko, připomněl portál The New York Sun.

"OSKB se bude rozvíjet v závislosti na potřebách, které vyvstanou. Ne každému se to bude líbit, včetně našich kolegů z NATO," dodal Lavrov. Moskva dlouhodobě tvrdí, že s ní NATO v minulosti odmítlo na bezpečnostních zárukách jednat. Od roku 2002 přitom existovala Rada NATO–Rusko, jejíž fungování však aliance přerušila po ruské anexi Krymu v roce 2014.

OSKB kromě Ruska tvoří Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Vladimir Putin by chtěl obnovit mírová jednání s Ukrajinou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz