Zahraničí

Merkelová: K zastavení Putina jsem nemohla udělat víc

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová ve svém prvním velkém veřejném projevu po skončení ve funkci řekla, že ruská invaze na Ukrajinu je neomluvitelná a brutální. Je ale přesvědčená, že ona sama k zastavení Putina nemohla udělat víc.

Půl roku trvalo, než Angela Merkelová po odchodu z funkce kancléřky poskytla velký televizní rozhovor. Dominovalo mu téma války na Ukrajině. "Je to brutální útok, který porušuje mezinárodní právo. A neexistuje pro něj žádná omluva," odsoudila Merkelová ruský útok na Ukrajinu.

Související obsah

Politička, která předsedala německé vládě 16 let, obhajovala svoji dlouhodobou snahu dohodnout se s Putinem po dobrém. Vytvořit takové struktury, které by válce zabránily, se podle ní ale nepovedlo.

"Na co jsem se samozřejmě sama sebe ptala, bylo to, co jsem zanedbala. Dalo se udělat víc, aby se takové veliké tragédii zabránilo? Tyto otázky si samozřejmě stále kladu," prohlásila Merkelová.

Ve zhruba hodinu a půl dlouhém rozhovoru v berlínském divadle Berlin Ensemble se Merkelová vrátila i ke dřívějším událostem, u kterých jí její kritici vyčítají zdrženlivý postoj vůči Rusku. Podle svých slov udělala všechno pro to, aby zabránila těm nejčernějším scénářům.

"Nebyla to chyba diplomacie, když neuspěla. Nevidím důvod, proč bych teď měla říkat, že to bylo špatně. Neobviňuji se," říká Merkelová.

Po odchodu z kancléřské funkce loni v prosinci se Merkelová stáhla z veřejného života. Zdůraznila, že kvůli prohlášením po odchodu z funkce nechce být vnímána jako kancléřka, a tak se jim raději vyhýbá. V nadsázce také uvedla, že po 16 letech ve funkci má teď právo na to, aby chodila jen na příjemná setkání.

niká, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz