Domácí

"Chodí do školy, 5 000 ale nedostanou," soptí rodiče. Odpověď z vlády je naštvala

"Chodí do školy, 5 000 ale nedostanou," soptí rodiče. Odpověď z vlády je naštvala
Peníze Zdroj: TV Nova

Jak avizovala vláda již dříve, příspěvek 5 000 korun na dítě má pomoci především středněpříjmovým rodinám či samoživitelům a samoživitelkám. Podmínky pro vyplacení dávky ale mnohé z těchto rodičů vyřadily. Jejich děti ještě studují, a nemají tak žádné stálé příjmy, protože ale budou v době vyplácení už plnoleté, nemají na finanční pomoc nárok. Ministerstvo reagovalo tím, že zletilí studenti mohou jít například na brigádu.

Aby dítě mělo nárok na mimořádný příspěvek 5 000 korun, musí mít rodina nižší příjmy než jeden milion korun hrubého za rok a dítě nesmí k 1. srpnu přesáhnout hranici plnoletosti. Student, který 31. července oslaví 18. narozeniny, už má smůlu. To rodičům připadá nefér, na sociálních sítích to mnozí z nich kritizují.

"Chtějí pomáhat samoživitelkám, jsem jedna z nich. Dcera má 22 let a je na vysoké škole, syn je na střední a je mu 18. Výdaje jsou obrovské, příjem malý, ale máme smůlu. Děti jsou plnoleté, nedostanu nic. To nemá logiku. Plnoleté dítě méně sní? Nebo nepotřebuje energie?" postěžovala si René. A není sama. "Mám studující dítě, 18 let. Jsem samoživitel. Dostanu prd," konstatoval Pavel.

Související obsah

​Proč 17letý student příspěvek dostane a jeho o pár měsíců starší spolužák nikoliv? Odpověď ministerstva rodiče ještě více naštvala. "Protože zletilí mají volný vstup na trh práce, a mají tak mnohem větší možnosti ohledně vlastních přivýdělků. Cílem příspěvku je podpořit rodiny s malými dětmi v situaci, kdy nezbytné výdaje stále narůstají," vysvětlilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Studující zletilí musí především studovat," udeřila na něj pod jeho příspěvkem na facebooku Marcela. "Uvědomte si, že některé školy jsou tak náročné na studium, že ještě při denním studiu pracovat naplno bývá téměř nemožné," doplnila ji Andrea.

Situace využila opozice. Předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš by příspěvek dal všem studentům do 26 let. "Budeme prosazovat, aby částku 5 000 Kč na dítě nedostaly rodiny jen jednorázově, ale dostávaly ji všechny nezaopatřené děti do 26 let, které chodí do školy, každý měsíc až do konce letošního roku," oznámil minulý týden. "Takže do konce roku to je za 60,4 miliardy Kč, kde na to chcete vzít?" vysmál se mu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ministr Jurečka vysvětlil, jak o příspěvek zažádat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz