Zahraničí

Incident v Berlíně není ojedinělý. Útoky vozidlem zažila i další evropská města

Řidič Renaultu Twingo ve středu najel do skupiny lidí v berlínské části Charlottenburg nedaleko náměstí Breitscheidplatz. Jeho jízda stála život učitelku skupiny německých studentů. Nešlo však o první podobný incident, který se ve světě a i v samotném německém hlavním městě odehrál.

Německo – Berlín

Šest dní před Vánocemi v roce 2016 otřásl Německem teroristický útok. V Berlíně najelo nákladní auto do lidí. Mezi dvanácti oběťmi byla i Češka, která se stala prvním občanem České republiky, který zahynul při teroristických útocích na území Evropské unie.

Dalších 48 lidí bylo při incidentu zraněno, z toho 30 vážně. K útoku, který zahýbal s bezpečnostními opatřeními během vánočních svátků i v České republice, se druhý den přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Francie – Nice

K nejtragičtějšímu teroristickému útoku v EU za posledních šest let došlo ve francouzském Nice. 14. července 2016 krátce po půl jedenáctou večer najel do davu lidí oslavujících svátek Dobytí Bastily těžký nákladní vůz. Na místě umřelo 84 lidí, další tři pak v nemocnici. Zraněny byly další dvě stovky lidí. Za útokem tehdy stál 31letý Francouz tuniského původu. Policie ho na místě zastřelila.

Související obsah

​Švédsko – Stockholm

Duben 2017, centrum Stockholmu. Nákladní automobil najel do skupinky lidí před obchodním centrem. Ani v tomto případě se útok neobešel bez obětí, zemřelo pět lidí. Útočníka policie dopadla po několika hodinách. O rok později poslal tamní soud Rakhmata Akilova do vězení na doživotí.

Belgie – La Louvière

Dosud poslední podobný incident se stal koncem března letošního roku v belgickém městě La Louvière, které leží asi 50 kilometrů na jih od Bruselu. Okolo šesté hodiny ráno tam auto najelo do davu lidí, kteří se chystali na karnevalový průvod.

Incident si vyžádal nejméně šest obětí a asi 40 zraněných, z toho deset vážně. Řidiče auta, kterému později byl prokázán alkohol v krvi, zadržela policie. Že by šlo o teroristický čin, belgické úřady vyloučily.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz