Domácí

Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí vyšší platy pro zhruba půl milionu lidí

Úřednické odbory ve středu vyhlásily stávkovou pohotovost. Ta začne platit už od půlnoci na čtvrtek. Odboráři tím chtějí donutit vládu ke zvyšování platů těch, kteří pracují ve službách státu, měst a obcí. Požadují, aby se platy zvýšily o inflaci. Podle ministrů je stávková pohotovost nesmyslným nátlakem. Kabinet chce prý situaci řešit, jde jen o to najít kompromis.

Zvýšení platů pro všechny ve veřejném sektoru, tedy pro úředníky, učitele, zdravotníky, hasiče anebo třeba policisty. To je plán odborářů, který by se měl dotknout více než půl milionu lidí.

"Všichni chápeme, že situace ve státních financích není dobrá, nicméně platy některých skupin zaměstnanců, zejména nepedagogických pracovníků ve školství, jsou tragické," řekl ředitel ZŠ Pod Žvahovem Jan Horkel.

Se stávkovou pohotovostí o půlnoci začnou třeba někteří knihovníci, zaměstnanci kultury anebo úředníci. Jenže hlavně v menších městech o ní zaměstnanci buď vůbec neví, anebo je nezajímá. Z jihlavského magistrátu se úředníci do stávkové pohotovosti nezapojí vůbec. "Já jsem spokojený zaměstnanec, ale rozumím tomu, že někteří úředníci mohou mít pocit, že jsou podhodnocení," řekla vedoucí jihlavského oddělení matrik Veronika Mašová.

Související obsah

Naopak jiní se stávky zúčastní. "Odborový svaz státních orgánů a organizací od čtvrtka vyhlásil stávkovou pohotovost," potvrdil jeho předseda Pavel Bednář.

S prací vlády nejsou spokojené ani zdravotnické odbory. "My jsme zatím žádný návrh od vlády, který by byl konkrétní a který by zastávaly všechny koaliční strany, nedostali. Pětadvacátého května nám pan premiér slíbil, že takový návrh dostaneme 7. června," kritizuje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Stávky se tedy také zúčastní. "Určitě se k ní připojíme také my, protože náš odborový svaz nezastupuje pouze zdravotníky," dodala Žitníková.

Předvolební kampaň

"Mrzí mě, že odbory k tomu přistupují zvlášť ve chvíli, kdy ten dialog vedeme a ta jednání nejsou uzavřena," vyjádřil se k plánovaným stávkám premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného může jít i o PR akci. "Pokud to má být pouze PR akce předvolební kampaně Josefa Středuly, tak riskují to, že ta dohoda bude velmi těžká," uvedl Výborný.

Související obsah

S tím ale nesouhlasí předseda odborů Josef Středula. "Mohou si myslet, co chtějí, já jsem odborový předák, pro mě jsou lidi číslo jedna," vysvětlil Středula.

Například průměrný tabulkový plat sociálního pracovníka je 28 595 korun. Školník, uklízečka anebo chůva si průměrně měsíčně vydělají přes 26 tisíc. Vláda má ale zvyšování platů v plánu. "Jasně jsem informoval odbory o tom, že u nepedagogických pracovníků budu na vládě požadovat navýšení platů," potvrdil ministr školství Petr Gazdík (STAN).

"Vláda je připravená zvýšit platy ve veřejné sféře v průběhu letošního roku, hledáme ty parametry," přidal se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud by se měly platy zaměstnanců ve veřejné sféře zvýšit o inflaci, stát by to podle ekonomů vyšlo na zhruba 20 miliard korun.

K tématu se vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL):

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz