Domácí

Zvýšíme platy státním zaměstnancům, slíbil Jurečka. Má se to stát ještě v letošním roce

Vláda se letos chystá zvýšit platy státním zaměstnancům. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda ve středu na jednání schválila zákon, který má pomoci zajistit ubytování uprchlíkům z Ukrajiny i po ukončení nouzového stavu. Na programu byla také úprava zákona o evidenci skutečných majitelů.

"Vláda počítá s tím, že letos to zvýšení platů uděláme," řekl Jurečka. "Zároveň to potřebujeme zasadit do rámce o tom, jak bude vypadat novela o státním rozpočtu," dodal. Chce tedy nejdřív zvážit dopady zvýšení na rozpočet. "Mohou být od čtyř miliard korun až po 20," varoval. Středeční vyhlášení stávkové pohotovosti Odborovým svazem státních orgánů a organizací mu proto přijde nekorektní.

"Školské odbory mě dnes informovaly, že v nejbližší době vyhlásí stávkovou pohotovost," sdělil ve středu ministr školství Petr Gazdík (STAN). Dodal, že tomuto kroku nerozumí. "Řekl jsem, že u nepedagogických pracovníků budu požadovat na vládě zvýšení platů," prohlásil.

Související obsah

Kabinet se připravuje na konec nouzového stavu

Vláda na svém středečním jednání schválila novelu, která nařídí úřadům vyčleňovat objekty pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po konci nouzového stavu. Ten v Česku skončí 30. června.

"Vláda navrhuje přijmout zvláštní zákon, jehož cílem je vytvoření systému, který zákonným způsobem zajistí, že i nadále budou kraje v součinnosti s obcemi a obecními úřady s rozšířenou působností zajišťovat ubytovací kapacity v režimu dočasného nouzového přístřeší a nouzového ubytování," řekl na tiskové konferenci první vicepremiér Vít Rakušan (STAN). "Paušální náhrada nákladů na ubytování bude navržena tímto zákonem v mezích mezi 200 až 350 korunami, konkrétní výši bude moci i nadále určovat konkrétní vládní nařízení," dodal.

Vláda požádala, aby zákon schválila Sněmovna ve zkráceném řízení ve stavu legislativní nouze. "Žádal jsem opozici, aby brala návrh jako alternativní možnost k tomu, že už nouzový stav nebude," zmínil Rakušan. Ve stavu legislativní nouze chce vláda projednat i návrh příspěvku 5 000 korun na dítě. "Opozice velmi stála o to, aby mohla dávat pozměňovací návrhy," řekl Jurečka.

Související obsah

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) projednal také zákon o evidenci skutečných majitelů, který bude nově zahrnovat i politické strany, hnutí, ale také církve a náboženské společnosti. "Výjimka bude nově platit jen pro veřejnoprávní osoby," avizoval Rakušan.

Vláda také schválila takzvaný Lex Ukrajina 2 pro oblast školství. Ten má připravit české školy na nový školní rok v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny a podle ministra školství usnadnit jejich integraci do českých škol. Návrh zákona ještě musí schválit obě komory Parlamentu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz