Domácí

V Hradci Králové chybí řidiči MHD. Dopravní podnik láká zájemce na různé benefity

Zoufalý nedostatek řidičů autobusů se vedení Dopravního podniku města Hradce Králové snaží řešit náborem nových zájemců. Ve středu tam podnik uspořádal den volného ježdění a vedení doufalo, že si zájemci jízdu 12metrovým autobusem zamilují hned po první jízdě.

Zavřít dveře, odbrzdit ruční a pak zastávkovou brzdu a zmáčknout jízdu vpřed. Za volant autobusu si sedl i reportér TV Nova, automat řídil teprve podruhé. "Dřív u těch manuálních to bylo fyzicky náročné, ženy musely řadit jedničku oběma rukama," vysvětlil instruktor Petr Weber.

Klasický autobus je dlouhý 12 metrů, široký dva a půl metru. Právě rozměry autobusu jsou pro většinu uchazečů tím, co vzbuzuje největší respekt.

Související obsah

​Odbočování a zatáčení je úplně jiné než u kratších vozidel. Reportér se svěřil, že už se nikdy nebude divit řidiči, který při zatáčení najede na užší silnici až do protisměru. Jinak by se zkrátka nevytočil. Podobně si jízdu vyzkoušelo 50 více či méně zkušených uchazečů. "Byl to můj sen, řídit někdy autobus," prozradil jeden z nich.

Aktuálně mají v Hradci Králové podstav 20 procent řidičů. Dvaatřicet jich je dlouhodobě nemocných a dalších 15 chybí permanentně. Plat je tam kolem 35 tisíc korun, zaplatí vám řidičák a nabízejí i další benefity. "Máme tu 6 bytů, kdyby se někdo chtěl přistěhovat do Hradce, tak na rozjezd," láká ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Když podobnou akci pořádali vloni, z 50 zájemců si jízdu autobusem zamilovalo pět šoférů. Ti už dnes po Hradci lidi vozí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz