Domácí

Zemřel legendární český skladatel. Psal hudbu k filmům i pohádkám

Zemřel legendární český skladatel. Psal hudbu k filmům i pohádkám
Zemřel hudební skladatel Jaromír Vogel Zdroj: Se souhlasem Jaromíra Vogela

Česká hudební scéna přišla o další ze zvučných jmen. Zemřel známý skladatel Jaromír Vogel, který byl autorem hudby k mnohým filmům, televizním pořadům, pohádkám nebo divadelním hrám a muzikálům. Smutnou zprávu na facebooku potvrdila jeho dcera. Bylo mu 79 let.

Zdrcující zpráva zasáhla český hudební svět. Navždy odešel významný skladatel Jaromír Vogel. Ten začínal úpravami renesančních melodií, komponovat sám začal až později. Příčinu smrti rodina nezveřejnila.

Vogel složil řadu hudebních doprovodů pro filmy, televizní inscenace, pohádky, muzikály, divadelní hry i melodramata. Poslední roky ale zasvětil světské židovské hudbě inspirované biblickou tematikou a klezmerem. Z jeho pera pochází třeba Juditina píseň pro pražskou židovskou obec, která ji použila při znovuotevření Pinkasovy synagogy.

Související obsah

Papež Jan Pavel II. mu osobně poděkoval a požehnal za skladbu Pontifikální preambulum. Vogel mu ji věnoval v dubnu 1990, kdy hlava katolické církve navštívila Prahu. V roce 2018 symfonicky ztvárnil knihy Franze Kafky Zámek, Proces a Proměna. Ve své muzice se věnoval i britskému zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi nebo významným výročím státu Izrael.

Vogel byl členem Asociace hudebních umělců a vědců. Obdržel řadu zahraničních i domácích ocenění a vyznamenání. Před rokem o něm natočili životopisný film Sólo pro Jaromíra Vogela. Zemřel 2. června 2022, bylo mu 79 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz