Zahraničí

Američtí zákonodárci chtějí omezit prodej zbraní. Senát asi bude proti

Americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon o zvýšení věkové hranice pro nákup poloautomatických zbraní z 18 na 21 let, stejně tak i zákaz prodeje velkokapacitních zásobníků. Podle odborníků ale nejspíš zákon nezíská většinovou podporu v Senátu.

Od tragické střelby na základní škole v texaském Uvalde, kde zemřelo 19 dětí a dvě učitelky, uplynuly dva týdny. Od té doby ve Spojených státech přišlo o život střelnou zbraní už více než 700 dalších lidí. Události posledních týdnů ale uvedly věci do pohybu.

"223 hlasů pro ano, 204 hlasů pro ne. Návrh zákona je schválen bez námitek," prohlásila ve Sněmovně reprezentantů po hlasování její předsedkyně Nancy Pelosiová. Těsně před hlasováním o zvýšení věkové hranice pro nákup poloautomatických zbraní vystoupila před zákonodárci 11letá dívka, která řádění střelce v Uvalde přežila. Promluvili i rodiče, jejichž děti to štěstí neměly.

Související obsah

"Pořád ji vidím, jak se za námi ohlédla a usmála se. Pak jsme odešli. Nechala jsem dceru ve škole, a to rozhodnutí mě bude pronásledovat do konce života. Pochopili jsme, že pro některé lidi, lidi s penězi, a lidi, kteří financují politické kampaně, jsou zbraně důležitější než děti. Žádáme, aby se to změnilo," řekla matka jedné z obětí Kimberly Rubiová.

Pro návrh demokratů hlasovalo pouze pět republikánů. Právě republikánská strana ve Spojených státech dlouhodobě zpřísnění zákonů o držení zbraní blokuje. Politické kampaně některých republikánů financuje Národní střelecká asociace, která právo na držení zbraní obhajuje. Právě kvůli tomu balík zákonů, který včera Sněmovna reprezentantů schválila, pravděpodobně nezíská většinovou podporu v rovnoměrně rozděleném Senátu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz