Domácí

Od vyhlazení Lidic uplynulo 80 let. Nacisty k nim dovedl milostný dopis

Za likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se nacisté Československu pomstili vražděním nevinných lidí. Uplynulo 80 let od vyhlazení středočeské vsi Lidice, při kterém přišlo o život 192 mužů, 60 žen a 88 dětí. Němce do obce zavedl milostný dopis. Připomínce tragické události se budeme věnovat i ve speciálním vysílání na TN LIVE.

Atentát československých parašutistů na Reinharda Heydricha vedl k rozsáhlým raziím a popravám stovek lidí. A když 4. června 1942 zastupující říšský protektor zemřel, rozhodli se nacisté teror v Čechách a na Moravě posunout na ještě hrůzostrašnější úroveň.

K tomu, že srovnají se zemí zrovna středočeské Lidice a vyhladí jejich obyvatelstvo, je dovedl milostný dopis. "Drahá Aničko! Promiň, že ti píši tak pozdě... Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se už neuvidíme," stálo v něm.

Adresovaný byl Anně Marusczákové, která pracovala v továrně na baterie ve Slaném. Jenomže se dostal do rukou majiteli podniku Jaroslavu Pálovi, který se zřejmě domníval, že pisatel může stát za atentátem, a tak předal dopis četnictvu. A to následně gestapu. 

Související obsah

Nacisté si Marusczákovou pozvali k výslechu. Neznala pravé jméno svého milence, ale vzpomněla si, že ji prosil o vyřízení pozdravů rodinám Stříbrných a Horákových v Lidicích. Při domovních prohlídkách gestapo nic neodhalilo, zjistilo ale pravé jméno autora dopisu. Václav Říha, dělník z Vrapic u Kladna, ho napsal, protože byl ženatý a poměr chtěl ukončit. Tajemný ráz svého vzkazu volil schválně, dívce totiž nechtěl ublížit.

 Ivana Zemanová uctila památku vypálení Lidic ve svém projevu u kladenského gymnázia:

​Gestapo sice předalo do Prahy zprávu, že nikdo z vyšetřovaných nemá s atentátem nic společného, státní tajemník úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank už se ale viděl na Heydrichově místě. Na jeho pohřbu 9. června 1942 v Berlíně tak navrhl Adolfu Hitlerovi srovnání Lidic se zemí. A vůdce souhlasil. 

Související obsah

Jednotky Wehrmachtu ze Slaného obec obklíčily večer 9. června, o den později dorazil na likvidaci dohlížet K. H. Frank. Nacisté začali s popravami a ničením budov. Z prostoru udělali holé pole a název vsi vymazali z map. O život přišlo 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

Provizorní pietní úpravy se místo tragédie dočkalo bezprostředně po konci druhé světové války. Československá vláda nechala vyhlazenou obec obnovit, v 50. letech vznikly nové Lidice o 150 rodinných domech. Území starých Lidic se stalo národní kulturní památkou, funguje na něm muzeum, jehož součástí je sousoší 82 lidických dětí zavražděných v Chełmnu.

Osud Lidic není ojedinělý, nacisté vyhladili desítky dalších obcí nejenom na území Česka, ale i Slovenska, Francie, Ukrajiny nebo Itálie.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

Martina Hoblová, cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz