Domácí

Češi přestávají koukat na kvalitu. Na nákupech chtějí hlavně ušetřit

Češi se snaží nejvíce ušetřit při nákupu potravin. Následuje oblečení a drogistické zboží. Devět z deseti lidí podle průzkumu sleduje slevy v letácích a podle toho se rozhoduje, kde budou daný den nakupovat. To, co někteří ještě před lety považovali za doménu především seniorů, se i pro lidi ve středním věku začíná stávat nutností.

Jogurt za čtyři koruny, kečup za 10, máslo za 30. To je jen malý výčet slev v potravinách. Vladimír Švihla je důchodce a žije sám. Nakupuje pouze to, co je nutné a jde hlavně po slevových akcích. "Nakupuji tak do 350 korun. Kolem 350, tak se dá možná ušetřit tak dvacka," řekl pan Švihla.

Stejně je na tom i důchodce Miroslav Vránek. Podle letáku vybere, co potřebuje a pak vyrazí na nákupy. Někdy tím stráví i půl dne. "Obcházíme krámy, kde to je, protože jinak to nejde," vysvětlil senior.

S dalším zdražováním začínají být nákupy ve slevách pro mnoho lidí nutností. Ve čtvrtek jsme porovnali cenu másla v některých obchodech. Jedno v akci vyšlo i o 30 levněji. Až 91 procent lidí prý před nákupem listuje akčními letáky, nebo použije některou z mobilních aplikací.

Související obsah

​Výhodné akce a slevy ale nehledají jenom senioři, čím dál častěji je využívají i lidé v produktivním věku a vícečlenné rodiny. Pětačtyřicetiletá Linda, matka samoživitelka, před nákupem přesně ví, co chce a nekupuje nic navíc. Letáky sleduje pravidelně.

"Rozhodně je porovnávám, neobjíždím to, že bych jela za každou slevou, ale je to spíš tak, že kam se moje kroky uchýlí, tak tam jdu nakoupit a porovnávám to. Tuhle jsem právě kupovala těstoviny, které byly zlevněné na 25 korun. Byly zlevněný z padesáti," řekla Linda.

S rostoucími cenami potravin v regálech se mění nejenom spotřebitelské návyky lidí, ale i jejich psychické rozpoložení. "Tahle situace nás tak trošku bude nutit k odevzdanosti, pasivitě a potom vznikají začarované kruhy," tvrdí psycholog Lubomír Smékal.

​Prodejci se shodují, že Češi při nákupech přestávají koukat na kvalitu a víc je zajímá cena. Nejvíc šetří na potravinách, následuje oblečení a pak drogerie.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz