Zahraničí

Země zavádí slevy v dopravě i snižují DPH. PŘEHLED, jak občanům pomáhají

Evropské země i Spojené státy se snaží obyvatelům ulevit od vysokých cen za dopravu. Kromě zvýhodněných jízdenek se snaží snižovat ceny pohonných hmot, které válka na Ukrajině vyšponovala na historická maxima.

Veřejnou dopravou se levněji svezou v sousedním Rakousku. Tam od minulého roku platí takzvaný KlimaTicket, který lze využít u několika vlakových dopravců a spojů MHD.

Na dopravě po Evropě se dá ušetřit i s jízdenkou InterRail, kterou dotuje Evropská unie. Lze s ní cestovat po 33 evropských zemích a můžete si zakoupit variantu platnou od tří dnů do tří měsíců.

Polsko

Polská vláda se rozhodla v rámci boje s rekordní inflací snížit DPH u pohonných hmot z 23 na osm procent. Už před snížením daně byla paliva v Polsku levnější než v Česku.

Související obsah

Německo

Zkrotit ceny u čerpacích stanic se rozhodli i v Německu snížením energetické daně za pohonné hmoty. Po dobu tří měsíců má být cena za litr benzinu nižší zhruba o sedm korun, za litr nafty Němci ušetří přes tři koruny. "Spolková vláda také chce snížit také spotřební daň zhruba o osm korun na litr," upozornil ekonom Štěpán Křeček.

Maďarsko

"V Maďarsku už od loňského listopadu zastropovávají ceny pohonných hmot," sdělil ekonom Lukáš Kovanda. Řidiči tak za litr benzinu či nafty zaplatí maximálně 32 korun.

Belgie

Belgie se už v březnu rozhodla zrušit daň z přidané hodnoty u pohonných hmot. V současnosti tamní vláda diskutuje o tom, zda lidem pomoci s rostoucími cenami energií formou krizového příspěvku.

Související obsah

Itálie

Italská vláda už v březnu snížila daň na pohonné hmoty o zhruba šest korun. Zaměstnavatelé mohou v Itálii poskytovat také poukazy na pohonné hmoty a to až ve výši přibližně 5 000 korun.

Francie

Zasáhnout se rozhodli i v Paříži. "Od dubna zavádějí na čtyři měsíce vládou financovanou slevu," prohlásil Kovanda. Ta bude ve výši zhruba čtyř korun na litr pohonných hmot.

Související obsah

USA

Ulevit lidem s vysokými cenami paliv chtějí také ve Spojených státech amerických. "Ve Spojených státech je tlak na to, aby Bidenova administrativa nějakým způsobem snižovala ceny pohonných hmot," vysvětlil Kovanda.

Velká Británie

Velká Británie nově zavádí mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností. Získané peníze chce vláda poskytnout nejchudším domácnostem formou jednorázového příspěvku.

Pomoc státu podnikatelům zasaženým energetickou krizí je prý nedostatečná:

Vláda musí okamžitě pomoct těm, kteří jsou na tom nejhůř, řekl Josef Středula:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz