Domácí

V Česku vznikne nový policejní útvar. Utvořen bude ze dvou částí NCOZ

Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) čeká reforma. Dvě její části se odtrhnou a dají vzniknout novému útvaru policie s celorepublikovou působností, který bude určen pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou. Na páteční tiskové konferenci to oznámil policejní prezident Martin Vondrášek.

Policejní prezident Martin Vondrášek spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) ve čtvrtek seznámil s plánovanými změnami poslance sněmovního bezpečnostního výboru. Veřejnost se více o chystané reorganizaci uvnitř policie dozvěděla v pátek na tiskové konferenci. 

Vznik nového útvaru s celorepublikovou působností

Na brífinku Vondrášek potvrdil, že v plánu je odtržení dvou částí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Nejpozději k začátku příštího roku by tak měl vzniknout zcela nový, celorepublikový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou. "NCOZ zůstává, dvě sekce z pěti se vyčleňují do samostatného útvaru," sdělil.

Organizační změny prošly schválením ministra vnitra. Už do podzimu tak chce policie vybrat vedení nového útvaru. "Za účelem bezproblémového přechodu problematik pod nově vznikající útvar byla včerejšího dne na Policejním prezidiu ČR zřízena specializovaná pracovní skupina, která má za úkol pomoci novému vedení zajistit hladký vznik útvaru," uvedl policejní prezident.

Související obsah

Vondrášek během tiskové konference opětovně zdůraznil, že Policie České republiky je obecně nastavena velmi dobře a nevyžaduje zásadní změny či reorganizace. Doplnil, že na zvyšování efektivity jednotlivých služeb se policie bude zaměřovat i nadále.

Odpovědnost za trestní řízení na úrovni územních odborů

Od 1. září tohoto roku dojde k zařazení vedoucích pozic na odděleních obecné a hospodářské kriminality do osmých tarifních tříd, tedy do služebních hodností vrchních komisařů. V současné době mají hodnost o stupeň nižší. "Jsme přesvědčeni, že tito kolegové si vyšší služební hodnost zaslouží, zejména s ohledem na množství a charakter odváděné práce, ale i vzhledem k dosavadní nešťastné struktuře tarifních tříd mezi úrovní územního odboru a krajského ředitelství," uvedl Vondrášek.

Národní kriminální úřad nebude

Z jednání o vytvoření Národního kriminálního úřadu nakonec sešlo. Dosavadní systém je podle policejního šéfa funkční a odpovědnost by se podle něj neměla rozdělovat mezi více lidí. "Budeme podporovat takzvaný agenturní model s vysokou mírou autonomie menších, efektivních a flexibilních útvarů, které budou nadále vysoce specializované ve svých problematikách v podřízenosti náměstka policejního prezidenta pro SKPV," uvedl k rozhodnutí náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

Na celý záznam z tiskové konference Policie ČR se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz