Napřímo

Policie se potýká s odchodem profesionálů. Jak tomu zabránit, řekl Vondrášek

Jak policie zvládá migrační vlnu nebo co přinese reforma policie? To jsou některé z otázek, které ve čtvrtek položila moderátorka Bára Divišová novému policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi.

Prvního dubna nahradil Martin Vondrášek v čele policejního prezidia Jana Švejdara. "Byl jsem smutný. Poslední více než tři roky v týmu Jana Švejdara jsem zažíval jedno z těch šťastnějších období u policie. Postavil si bezvadný tým a za tři roky se udělala spousta práce," říká Vondrášek s tím, že podle něj nebyl důvod, aby Švejdar končil ve své funkci.

Policie očekávala migrační vlnu čítající přibližně 20 tisíc uprchlíků, nakonec jich během jednoho měsíce přišel desetinásobek. "Byla to velká improvizace nejen ze strany policie, ale i celého systému IZS a krizového řízení. Typový plán počítal v nejčernějším scénáři 20 tisíc uprchlíků za měsíc, tohle nikdo nečekal," říká Vondrášek.

Související obsah

Policie neměla podle něj problém s personálem, ale s organizací. "Největší problém bylo, že jsme nevěděli, kolik uprchlíků kdy a kam přijede. Proto jsme začali policisty vysílat do humanitárních vlaků, zejména na Slovensko," vysvětluje novopečený policejní prezident.

Policie se ale potýká i s personálními potížemi. "Máme prostor posílit naše řady, v rámci náboru policie udělala obrovský krok dopředu. V posledních dvou letech se nám daří v náboru, ale bohužel nám odchází více zkušených policistů," zmínil policejní prezident.

Podle něj je to v tuto chvíli hlavní prioritou. "Služební příjem policistů v posledních letech rostl, ale letos se stala válka na Ukrajině, energetická krize a velká inflace," řekl Vondrášek s tím, že proto je potřeba i další navýšení policejních platů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz