Zahraničí

Útok na Kapitol byl pokusem o převrat, řekl šéf vyšetřovacího výboru

Útok na americký Kapitol byl pokus o státní převrat a Donald Trump stál v jeho čele. To jsou slova šéfa vyšetřovacího výboru americké Sněmovny reprezentantů. Trump obvinění v minulosti několikrát odmítl. Před výborem vypovídala i Trumpova dcera Ivanka, bývalí ministři a přímí účastníci násilné akce.

Demonstranti po mítinku, který svolal končící prezident Trump, vzali 6. června Kongres útokem. Při několikahodinovém obléhání budovy zemřelo pět lidí. 

Šéf vyšetřovací komise teď řekl to, co Američané tuší už déle než rok. Trump zfanatizoval davy a pokusil se na poslední chvíli zvrátit výsledek voleb. "Pokud Mike Pence udělá správnou věc, vyhrajeme volby," prohlásil tehdy.

Před sněmovní komisí vypovídali účastníci nepokojů, policisté, ale i Trumpův ministr spravedlnosti nebo dcera exprezidenta Ivanka, která v té době byla jeho poradkyní. Trump podle nich trpěl utkvělou představou, že mu zfalšované volby ukradly další prezidentský mandát.

Související obsah

"Dal jsem mu jasně najevo, že nesouhlasím s nápadem říkat, že volby byly ukradené, a zveřejňovat tyto věci," řekl bývalý ministr spravedlnosti a generální prokurátor William Barr. "Vážím si generálního prokurátora Barra. Takže jsem přijala, co říkal," uvedla Trumpová.

Trumpa viní i z toho, že vyzýval dav k tomu, aby pověsil viceprezidenta Mikea Pence. Když dav skandoval "pověste ho", řekl, že to není špatný nápad. "Věřil jsem tomu, že jsou volby ukradené a Trump nás žádá, abychom dorazili," vypověděl účastník útoku na Kapitol Robert Schornack.

V krajním případě hrozí Trumpovi dlouhé roky vězení. Museli by mu mimo jiné dokázat přímé zapojení do plánování převratu a to není příliš pravděpodobné. Jak vyšetřování ovlivní jeho rozhodnutí kandidovat i v příštích prezidentských volbách, není jasné.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz