Domácí

Dlužníkům zůstane více peněz. Soud ustanovil vyšší nezabavitelné minimum

Dlužníkům zůstane více peněz. Soud ustanovil vyšší nezabavitelné minimum
Ilustrační fotografie | Zdroj: Thinkstockphotos

Lidem, kteří jsou v exekuci nebo oddlužení, by mělo ze mzdy nebo důchodu zůstat více peněz. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, podle kterého má letos nezabavitelná částka vzrůst o mimořádně navýšené normativní náklady na bydlení. Stanovisko soudu se dotkne statisíců lidí.

Nejvyšší soud svým rozhodnutím sjednotil dosavadní praxi, kdy kolem nezabavitelné částky panovaly nejasnosti. Ani samotné soudy totiž nepostupovaly jednotně při posuzování toho, jak zvýšené normativní náklady na bydlení pro rok 2022 ovlivňují stanovení části mzdy, která nesmí být lidem v exekuci či oddlužení sražena.

Normativní náklady jsou průměrné náklady na bydlení, které se liší podle velikosti města a počtu členů domácnosti. Zahrnují zpravidla nájemné, ceny služeb a energií. Od začátku letošního roku se tyto náklady na bydlení v nájmu zvýšily o 1 120 až 1 974 korun, v družstevním bytě nebo osobním vlastnictví o 1 180 až 2 147 korun. 

Související obsah

​Nicméně až doposud nebylo jasné, jestli by takto měla vzrůst i výše nezabavitelné částky. Právě na tom se soudy neshodovaly. Nejvyšší soud ale nyní jednoznačně uvedl, že se má o tuto částku letos zvýšit i nezabavitelná část mzdy nebo důchodu. Lidem v exekuci nebo oddlužení tak bude zůstávat více peněz.

"Veřejně dostupné zdroje uvádějí, že je aktuálně v oddlužení asi 111 000 osob, celkem v exekuci je až 700 000 občanů. I kdyby jich měla mzdu či plat jen menší část, pořád platí, že předmětné stanovisko civilního kolegia Nejvyššího soudu se bezprostředně dotýká řádově stovek tisíc lidí v našem státě," uvedl místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk.

Nezabavitelné minimum se počítá jako tři čtvrtiny součtu životního mimina a normativních nákladů na bydlení. Pokud dotyčný člověk vyživuje dítě nebo jiného příbuzného, zvyšuje se tato částka o jednu třetinu na každou takovou osobu. Například v nájemním bytě v obci s počtem obyvatel od 50 tisíc do 99 999 obyvatel, kde bydlí dlužník sám, činí jeho nezabavitelné minimum 8 299 korun (3/4 ze životního minima 4 250 korun a normativních nákladů 6 815 korun).

Nezabavitelná částka rostla i kvůli životnímu minimu. To vláda zvýšila od začátku dubna:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz