Domácí

Milostivé léto 2: Firmy by mohly za zaměstnance zaplatit dluhy, míní Výborný

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného je Milostivé léto 2 důležitý krok. Tentokrát je podle něj zákonem ošetřené, aby exekutorské úřady byly vůči dlužníkům vstřícnější. Navíc Výborný ve středečním pořadu Napřímo promluvil i o kampani Josefa Středuly na Hrad a o kandidátovi koalice SPOLU.

Milostivé léto se bude opakovat od září do listopadu. "Neřekl bych, že nezafungovalo. Samozřejmě se potýkalo s různými problémy. Jednak se ukázalo, že ne vše bylo interpretačně jasné. Co jsme nikdo nemohl předpokládat, je, že to Milostivé léto 1 spadlo do období, kdy začaly dramaticky růst ceny energií. Byli tací, kteří v tom okamžiku zvažovali, zdali využít Milostivé léto, či zaplatit energie," nastínil potíže z minulého roku Výborný.

Podle něj se ukázalo, že je to pozitivní nejen pro ty lidi, ale i pro věřitele. "Je to všestranně výhodné i pro stát, proto jsme s tím Milostivým létem 2 přišli," podotkl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. Podle něj je namístě akci zopakovat nyní a bude to prý na řadu let naposledy. 

Související obsah

V minulém roce nebyly všechny exekutorské úřady vůči dlužníkům vstřícné. Tentokrát se ale akce bude lišit, a to zejména tím, že dle zákona bude mít exekutorský úřad danou 15denní lhůtu pro odpověď věřiteli. "Pokud by náhodou nekomunikovali, tak o ty dny prodlení odpovědi se Milostivé léto protáhne," vysvětlil Výborný.

"Chci jednat se zástupci zaměstnavatelů, domlouvám si schůzku se šéfem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou a dalšími, zda by třeba ze strany zaměstnavatelů tu nebyl nějaký vstřícný přístup. Například by svému zaměstnanci 'zadotovali' splacení jistiny a následně by si to sráželi ze mzdy. To může být také jedna z cest," řekl lidovec.

Úřednické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, do které vstoupí ve čtvrtek. "Některé požadavky odborářů jsou relevantní, například požadavek na růst mezd v této sféře. O tom, do jaké míry by měly růst, je nyní věc politických jednání. Jsem přesvědčen, že platy v této sféře vzrostou," míní.

Související obsah

​Podle některých politiků si šéf odborů Josef Středula dělá na tomto tématu kampaň. "On se chová jako odborový předák, ale v tuto chvíli oznámil také kandidaturu na prezidenta. A těžko bude vysvětlovat, že to odděluje a na jednání jde jako odborový předák, nikoliv jako prezidentský kandidát. Stejně tak vystupuje Andrej Babiš, který ještě dodává, že žádný kandidát není," doplnil Výborný.

Koalice SPOLU podle něj také plánuje vyslat kandidáta na Hrad. "Myslím, že to bude začátkem podzimu. Nebudu se vyjadřovat ke konkrétním jménům. Máme portfolio možná deseti osobností, o kterých se v rámci koalice SPOLU bavíme. Prezidentskou volbu nepodceňujeme a jako koalice jsme připraveni se pokusit nalézt společného kandidáta. Myslím, že se tak stane někdy na začátku září," uzavřel Výborný.

Podívejte se na celý záznam rozhovoru s Markem Výborným v pořadu Napřímo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz