Ekonomika

Nákupy v Polsku se stále vyplatí, Češi tam mohou ušetřit tisíce. SROVNÁNÍ

Štáb TV Nova se v pátek vydal na nákup do Polska a stejné zboží nakupoval i v českém supermarketu. Vybral 13 nejběžnějších potravin. Výsledek srovnání ukázal, že nákup v Česku vyšel téměř o třetinu dráž. Polsko totiž od 1. února na půl roku zrušilo daň z přidané hodnoty u základních druhů potravin.

Nákup kila jablek vyšel v Polsku na 3,29 zlotého (asi 18 korun). V Česku jablka stála třikrát tolik. Cenovka byla 60 korun. Brambory zase stály 4,49 zlotého (24,70 koruny). Ty jsou prakticky za stejnou cenu jako ty u nás. V českých obchodech jsou dražší jen o 20 haléřů.

Máslo u našich sousedů vycházelo na 37,90 koruny. V Česku štáb nejlevnější koupil za 56 korun. Bylo ho sice proti tomu polskému o pětinu víc, ale i tak mu cenově konkurovat nemůže. Litr plnotučného mléka vyšel v Polsku v přepočtu na 15,30 koruny. To u nás stálo 21,90.

Dvěstěgramové balení kávy bylo v sousední zemi v přepočtu za 110 korun. To samé u nás vyšlo levněji o celých 15 korun, protože bylo v akci. Asi největší rozdíl je vidět u masa. Vepřová krkovice bez kosti v Polsku stála těžko uvěřitelných 66 korun. V Česku štáb pořídil kilo za 159 korun.

Související obsah

Za nákupy do Polska jezdí řada Čechů, kteří bydlí nedaleko hranic. "My nakupujeme hlavně plenky, máslo, salámy, sýry," řekla zákaznice, která na nákupech v sousední zemi ušetří měsíčně 5 až 6 tisíc.

Zatímco v Polsku štáb vyšel nákup na 457 korun, v Česku stál 650. Byl tedy o 200 korun dražší. Češi si nákupy v Polsku nemohou vynachválit a tiše si přejí, aby tamní vláda snížené DPH na potraviny, které platí do konce července, ponechala dál v platnosti.

Andrej Babiš se v živém vysílání vyjádřil k rekordní inflaci:

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz