Krimi

Kokain ze supermarketů míří do skladu policie. Může tam zůstat i několik měsíců

Kokain za dvě miliardy korun, který policie v pátek našla v několika českých supermarketech, může zůstat v policejních skladech i několik měsíců. Policie v poslední době zachytila řadu podobných zásilek po celé Evropě. Každoročně se podle odhadů z Latinské Ameriky doveze do Evropy zhruba 750 tun této drogy.

Drogy se podle policie do České republiky dostávají nejčastěji přes Hamburk, kam dorazí lodí z Latinské Ameriky. "V poslední době evidujeme zvýšení dostupnosti, plyne to z toho, že Evropa je velkým drogovým trhem," řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Množství kokainu, který v pátek objevili pracovníci supermarketu v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou, je u nás rekordní. Zásah probíhal také na dalších místech. "V průběhu dne jsme celkem kontrolovali pět provozoven na území celé České republiky. Z toho u dvou byl záchyt pozitivní a zbytek negativní," prozradil Frydrych.

Policisté zachytili celkem 840 kilogramů kokainu. "Je potřeba brát v úvahu, že je to s obaly a ne všechny obaly jsou stejné hmotnosti. Kokain bude uskladněn ve skladu Policie ČR a s koncem šetření bude zlikvidován," doplnil Frydrych. To může trvat i několik měsíců.

Související obsah

​Podobný případ se v Česku stal v dubnu 2015. Tehdy se v zásilce banánů v jednom pražském supermarketu našlo přes 100 kilogramů kokainu. V té době by takové množství drogy na ulici stálo až miliardu korun.

V pátek téměř 300kilovou zásilku odhalila také řecká policie. Podle odborníků každý rok do Evropy zamíří zhruba 750 tun kokainu. "Rusky mluvící země jsou zapojený. Máme reporty, že to jde až k tomu ruskýmu vedení. Že v tom byly i mafie ukrajinský, takový ty napojený na KGB, a samozřejmě Balkán," vyjádřil se národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Na začátku letošního roku zabavili celníci v Hamburku v pěti kontejnerech více než 16 tun kokainu. Italská policie zase v úterý při jednom z největších zátahů proti pašerákům drog v Evropě objevila přes čtyři tuny kokainu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz