Domácí

Památku obětí Lidic uctili šéf Senátu i premiér. Prezident Zeman chyběl

Pietním aktem v neděli vyvrcholily vzpomínkové akce při příležitosti 80. výročí vyhlazení obce Lidice. Památku obětí na místě osobně uctil předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo premiér Petr Fiala (oba ODS). Ceremoniálu se naopak nezúčastnil prezident Miloš Zeman.

V Lidicích se v neděli uskutečnil pietní akt u příležitosti 80 let od vyhlazení této obce nacisty. Památku obětí uctili předsedové obou komor Parlamentu ČR Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), premiér Petr Fiala (ODS), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nebo šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN), ale také ale také zástupci obcí a spolků. Pietní akce se naopak nezúčastnil prezident Miloš Zeman.

Setkání začalo mší, kterou na základech kostela svatého Martina celebroval kardinál Dominik Duka. "Nenechme svá srdce ovládnout neřestmi jako je nenávist a zloba. Moderní války popřely Boha a zbaběle hledají první a nevinné cíle, kterými jsou ženy a děti," řekl kardinál. Několikrát rovněž zmínil Ukrajince, kteří nyní čelí válce.

Související obsah

Součástí vzpomínkové akce bylo kladení věnců ke společnému hrobu lidických mužů a také k Pomníku dětských obětí války. Při události byly také předány pamětní odznaky Památníku Lidice. Oceněn byl například někdejší dlouholetý ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Uctít památku zavražděných 192 mužů, 60 žen a 88 dětí lidé mohli na místě už od pátku. V sobotu se konala v Lidicích přehlídka pěveckých sborů Světlo za Lidice k uctění dětských obětí lidické tragédie a také koncert Pro Lidice. Nedělním pietním aktem tak vyvrcholila připomínka na krvavou odplatu K. H. Franka za květnový atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz